Translate

sobota, 30 czerwca 2018

#026 - NASZE WĘDRÓWKI - CESARSKI KURORT


Witajcie. Dziś mam dla was kolejny pomysł na weekend, pomysł na aktywne spędzenie tego weekendu. Nawet bardzo aktywne. Nie dość że trzeba tam dojechać samochodem to warto zabrać ze sobą rowery, nastawić się na spacer to na koniec będziemy mogli sobie popływać kajakiem. Zapraszam was dziś do Spały. Spała to bardzo specyficzna osada. Jej dzieje sięgają początków XVII wieku, kiedy to rozpoczęto eksploatację lasów Puszczy Pilickiej. Wyrąbywano drzewa po czym wypalano z nich węgiel drzewny by zaopatrzyć piece hutnicze osady Kuźnice (obecnie Tomaszów Mazowiecki). Pozyskiwano również kamień wapienny, cenny surowiec w budownictwie. Przetwarzano go w piecach wapienniczych istniejących w okolicznych miejscowościach. Do dziś można napotkać charakterystyczne sylwetki stożkowych Wapienników. Nadwyżki drewna, węgla drzewnego, smoły oraz wapno transportowano Pilicą do Wisły i dalej aż do Gdańska. W okolicy istniała też legendarna osada Winduga której do dziś nie odnaleziono. W XVIII wieku zaczęto tu wykorzystywać siłę wody w młynarstwie. Powstała osada dała początek dzisiejszej Spale. Z przemysłowej osady Spała stała się korortem. Puszcza Pilicka jak magnes przyciągała również możnych tego świata. Przyjeżdżali tu polować na grubego zwierza. Polował tu m.in. carewicz Aleksander, późniejszy Car Rosji i Król Polski Aleksander III, ostatni Car Rosji Mikołaj II Romanow czy Cesarz Wilhelm II Hohenzollern. Spała zaczęła się rozrastać. Wybudowano szereg służących gościom dworu cesarskiego przybyłym na polowanie. Większość z nich stoi do dzisiaj. Całością zarządzał zaś Wielki Łowczy Polowań Cesarskich. W 1916 roku wybudowano nawet linię kolejową Tomaszów - Spała. Niestety w wyniku I Wojny Światowej wiele budynków zostało zniszczonych a ich wyposażenie zrabowane. Po wojnie









początkowo planowano w Spale urządzić rezydencję dla marszałka Józefa Piłsudskiego jednakże w 1922 roku przeznaczoną ją na letnią rezydencję prezydentów Rzeczpospolitej. Wielkie zasługi w jej odbudowie położyli obaj przedwojenni polscy prezydenci Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki. Powstało szereg pensjonatów, hoteli, stadion sportowy.





 Od 1927 roku odbywają się tam w sierpniu ogólnopolskie dożynki pod patronatem Prezydenta RP. Wtedy też postawiono symbol Spały, pomnik Żubra

 

Obecnie Spała jest kurortem dostępnym dla każdego i mimo że prezydent czasem tam bywa to można się tam swobodnie poruszać i korzystać z wszelkich spalskich atrakcji.
A do dyspozycji mamy piękny park po którym można spacerować ja też jeździć na rowerze. Szlaki turystyczne po Spale i okolicy , Partyzancki oraz Zielony. Oba polecam. W centrum Spały obok zabytkowego kościoła co miesiąc odbywa się Jarmark Spalski.
Natomiast w pozostałe niedziele na stałe zadomowił się tam niewielki pchli targ. Wszystko to staraniem pana Roberta Papisa.
Trzecim szlakiem jest szlak wodny rzeki Pilicy. Jeśli tylko mamy ochotę to powinniśmy zafundować sobie spływ kajakowy. Polecam tu szczególnie  http://www.kajaki.spala.info.pl/oferta.html a to ze względu jakość usług, standard sprzętu , bezpieczeństwo i opiekę organizatora.Warto wcześniej zarezerwować sobie kajak choć mnie kilka razy udało się dostać kajaczek z marszu.











Kolejną ale to już atrakcją są coroczne Dożynki Centralne organizowane pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP.


Niestety przez nadmierną obecność Policji oraz rządowych tajniaków i różnego rodzaju dziwne utrudnienia można sobie tą imprezę odpuścić. Warto natomiast przyjechać gdy odbywają się Dożynki Gminne. To szczególnie dla miłośników folkloru. 

Miłośnicy militariów znajdą tam również coś dla siebie. W osadach Konewka i Jeleń można zwiedzić stare bunkry z okresu II WŚ. W Konewce dzięki inicjatywie pana Juliusza Szymańskiego powstało muzeum poświęcone II Wojnie Światowej.


Podobną ekspozycję zobaczymy też w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim(fot. poniżej)




Kolejną atrakcją o proweniencji której nie popieram jest Hubertus. Uroczyste widowisko z okazji rozpoczęcia sezonu łowieckiego. Barwne stroje, łowieckie rytuały oraz konie i pogoń za lisem mogą być atrakcyjne dla niektórych, dlatego też o tym wspominam.




Dla miłośników sportu na miejscu jest stadion, hala sportowa, baseny i korty tenisowe w Centrum Przygotowań Olimpijskich.


Odnośnie bazy noclegowej i wyżywienia nie będę pisał. Każdy znajdzie tu coś dla siebie a internet i przewodniki turystyczne pełne są ofert. 
Tak więc zapraszam wszystkich do Spały


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz