Translate

piątek, 6 lipca 2018

#032- POMORSKIE WĘDRÓWKI - MIASTO NASZEGO PREZYDENTA TO TEŻ DOBRY POMYSŁ NA WEEKEND





PREZYDENT RZECZPOSPOLITEJ POLSKI ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI  1995-2005

 Ilustracja
No i znowu kończy nam się tydzień pracy a zaczyna weekend. Nie wszyscy mogli wyjechać na wakacje. Tym którzy muszą pełnić straż na odpowiedzialnym froncie pracy polecam dziś miejsce na spędzenie choćby tylko jednego dnia a może i całego weekendu.
To miejsce to BIAŁOGARD (niem.BELGARD).


                         Białogard znany obecnie głównie z tego że urodził się tu i wychował były Prezydent Rzeczpospolitej Polski pan Aleksander Kwaśniewski, swoją historią sięga przełomu XII i XIII wieku. Pierwsze źródła pisane wspominają o Białogardzie już 1124 a nawet jak ostatnio ustalono 1102 roku. Wiadomo też że Białogard był dwukrotnie zdobyty przez Bolesława III Krzywoustego w 1102 i 1107 roku. Gal Anonim pisze w swoich kronikach o nim jako o grodzie królewskim. W 1124 roku przez kilka dni przebywał w grodzie biskup Otton z Bambergu. W 1289 r. władał Białogardem książę Przybysław. 2 sierpnia 1299 roku książę Bogusław IV nadał istniejącej już osadzie przywilej lokacyjny według zasad Prawa Lubeckiego.Otrzymał wtedy też prawa miejskie. Na XIV wiek przypada wzrost znaczenia miasta w życiu gospodarczym . W roku 1307 nadano miastu prawo składu na wszystkie towary. W roku 1315 książę Warcisław IV przenosi z Anklam do Białogardu rezydencję książęcą. Od roku 1386 Białogard przynależy do Związku Hanzeatyckiego. Powiązania gospodarcze z Brandenburgią, Szwecją, Danią i resztą miast Związku Hanzy sprawiły że razem z całym, Pomorzem Białogard cieszył się z szybkiego rozwoju gospodarczego. Dopiero Wojna Trzydziestoletnia spowodowała upadek miasta które od Pokoju Westfalskiego wcielono do Brandenburgii. Białogard stał się silnym miastem garnizonowym a od XIX wieku również znanym z dobrze rozwiniętego przemysłu rolno-spożywczego. Dużą zasługę ma tu wybudowanie linii kolejowych łączących miasto z Koszalinem(niem Köslin.), Szczecinem (niem. Stettin), Kołobrzegiem (niem.Kolberg ), Szczecinkiem (niem. Neustettin) oraz linii wąskotorowych do Bobolic (niem. Bublitz ) i Rarwina (niem.Rarfin ). W trakcie II WŚ w Białogardzie stacjonowała 32 Dywizja Piechoty Wehrmachtu dowodzona do 1X1939 roku przez  Generalleutnanta Franza Böhma.  Białogard został zdobyty w dniu 5 marca 1945 roku przez oddziały radzieckie 19 Armii, 1 Armii Pancernej, 2 Samodzielnego Korpusu Kawalerii Gwardii Armii Czerwonej oraz żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego.
                   Po wojnie krótko, bo do 7 maja 1946 roku miasto nosi nazwę BIAŁOGRÓD po czym zostaje ona zmieniona na BIAŁOGARD bardziej odpowiadającą tradycjom pomorskim. Do lat 90  stacjonowały tu znaczne zgrupowania jednostek Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. W położonym niedaleko Podborsku (niem.Kiefheide) znajdowała się radziecka składnica broni nuklearnej.


   Obecnie jest tu muzeum zimnej wojny filia Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.


Dworzec kolejowy z XIX wieku.
Nowy Ratusz.
Brama Połczyńska z XIV wieku.
 Stary Ratusz z I połowy XIX wieku.
Ukryte pod szkłem ruiny najstarszego ratusza Białogardu.


Mury obronne z XIV wieku
Stara Poczta
Park Miejski a poniżej zabytkowe kamieniczki.






Muzeum Miejskie.

To właśnie w tym muzeum znajduje się kolekcja odznaczeń otrzymanych przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Przekazał on je w darze swojemu rodzinnemu miastu i można je obejrzeć w muzeum.






 Jeśli ktoś zdecyduje się na weekend w Białogardzie do swojej dyspozycji znajdzie też kilka niezłych i do tego niedrogich hoteli oraz restauracji serwujących smaczne posiłki.

      ZAPRASZAM WAS NA WEEKEND DO BIAŁOGARDU.

Ps. Może niektórych interesuje dlaczego zawsze podaję niemieckie nazwy miejscowości. Pomorze Zachodnie jak każdy teren pograniczny zawsze był wielonarodowy. Tu dominował żywioł niemiecki. Były też niewielkie enklawy ludności Słowińskiej, Kaszubskiej, Kociewiackiej, Duńskiej czy Żydowskiej. 1000 lat wspólnej historii odcisnąło swoje piętno na tych ziemiach. Widać to m.in. w nazwach. Historii nie wolno zniekształcać i zmieniać. Historię trzeba szanować i wyciągać z niej wnioski a nazwy miejscowości to też historia. Dlatego tak robię.

 

 Proszę o wasze komentarze i jeśli wam się podobało to udostępniajcie a jeśli podoba Wam się tematyka moich blogów (after the reset) i (MĘSKI BIGOS) , i uważacie moje teksty za interesujące to proszę o polubienie, lajkujcie i dopiszcie się do listy obserwujących. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz