PO ZDROWIE I WRAŻENIA - POŁCZYN ZDRÓJ / BAD POLZIN
Przekazy z VI wieku ne. mówią o słowiańskiej osadzie wzniesionej na palach w okolicach Połczyna-Zdroju. W X wieku był to już gród warowny.
Książę
Bogusław IV wzniósł tu zamek około 1290 roku. Po zajęciu ziemii
świdwińskiej przez Marchię Brabdemburską, Połczyn stał się miejscowością
graniczną. Zamek był własnością książęcą aż do początków XIV
wieku. Został w 1331 przekazany przez księcia Warcisława rodowi von Wedel.
Ponieważ dopiero w 1337 w liście hołdowniczym Hassego von Wedla do margrabiego brandenburskiego Ludwika Wittelsbacha.
Po raz pierwszy wymieniono miasto Bolczin – datę tę przyjmuje się za rok założenia miasta. W 1337 r. hrabia Hasso von Wedel sprzymierzył się z Brandenburczykami, którzy niedługo potem odebrali Wedlom warownię. W 1389 r. Połczyn staje się własnością rodu Manteuffel, będącymi lennikami książąt pomorskich i którzy utrzymali się tu do XIX wieku.
W 1431 r. miasto spalili czescy husyci. W 1433 r. miasto zostało zniszczone przez Krzyżaków. 33 lata później Połczyn został całkowicie splądrowany przez wojska zaciężne, które brały udział w wojnie trzynastoletniej (1454–1466) pomiędzy Polską a Krzyżakami. Od tego okresu datuje się intensywne osadnictwo niemieckie i zmniejszanie się ludności kaszubskiej.
W 1500 r. miasto wraz z zamkiem zostało poważnie zniszczone przez pożar. W 1515 r. ówczesny właściciel miasta – Kurt von Manteuffel ponownie lokował miasto, tym razem na Prawie Lubeckim. W XVII i XVIII w. osiedlili się tu, podobnie jak w wielu innych pomorskich miejscowościach emigranci z Francji, którzy rozwinęli przemysł tytoniowy, a następnie tkactwo.
W 1688 miejscowy tkacz odkrył źródło wody mineralnej, które stało się podstawą bazy uzdrowiskowej miasta. Do miasta zaczęli przybywać kuracjusze, na potrzeby których w 1705 r. Jakub von Krockow wybudował pierwszy dom zdrojowy. W 1712 r. półtoramiesięczny pobyt w uzdrowisku odbył książę Ferdynand von Kurland.W 1939 r. w Połczynie-Zdroju znajdowała się główna kwatera Grupy Armii Nord, która zaatakowała Polskę w 1939 r. To tu przyjechał swoim pancernym pociągiem
AMERIKA sam Adolf Hitler
Zbudowano jeden z największych ośrodków programu LEBENSBORN . Funkcjonował on od kwietnia 1938 do lutego 1945 w położonym 2 km
od centrum miasta sanatorium Borkowo. Krótko mówiąc Zakłady Lebensborn zajmowały się hodowlą dzieci rasy aryjskiej.
W czasie działań wojennych w 1945 r. zniszczonych zostało w Połczynie 78 domów, co stanowiło około 25% obszaru miasta. Dnia 5 marca 1945 r. żołnierze 7 pułku piechoty 3 dywizji 1 Armii Wojska Polskiego pod dowództwem majora S. Rusijana zdobyli miasto.
W ciągu pierwszych 10 lat po wojnie liczba kuracjuszy w uzdrowisku powiększyła się dwukrotnie w porównaniu z okresem międzywojennym. Początkowo po opuszczeniu miasta przez Niemców uzdrowisko służyło rannym i kontuzjowanym żołnierzom polskim i radzieckim.
W lipcu 1967 r. zorganizowano tu pierwszy Festiwal Piosenko Żołnierskiej, który w 1969 r. przeniesiono do Kołobrzegu, a w Połczynie pozostał jako Festiwal Zespołów Artystycznych Wojska Polskiego. W 1973 r. koncert z Festiwalu był transmitowany do wszystkich krajów socjalistycznych w ramach „Interwizji”.
W 1985 r. odsłonięto przy Placu Tysiąclecia ufundowany przez miejscowe zakłady pracy obelisk ku czci tych, którzy przywrócili miasto Polsce.
Zabytki Połczyna Zdroju
Kościół NMP – budowla została zbudowana w latach 1850‒1860, na miejscu poprzedniego kościoła gotyckiego, z wykorzystaniem jego pozostałości (zostało zachowane gotyckie okno w prezbiterium); ze starego kościoła zachowała się brązowa płyta nagrobna biskupa Erazma Manteuffla z 1544, rzeźba Ostatnia Wieczerza z XVII oraz rzeźby czterech ewangielistów z XVIII.
Pałac z przełomu XVII i XVIII w. w miejscu dawnego zamku, wielokrotnie przebudowywany, obecnie barokowy z gotyckimi piwnicami. W pałacu funkcjonuje biblioteka, galeria oraz wystawa starych pocztówek.
Park zdrojowy założony w latach 1836‒1839, całość o powierzchni 80 ha (ul. Zdrojowa i ul. Solankowa). W parku amfiteatr.
Dom z 2. połowy XIX (ul. 5 marca 21)
Browar wybudowany w latach 1824‒1825, przebudowany w XX w. wieloczłonowy budynek produkcyjny oraz dom właściciela; obecnie jest wytwórnią wód oraz piw „Połczyn” i „Brewer” (ul. Piwna 10)
Młyn wodny z początku XIX w. z kołem młyńskim o średnicy 13 metrów, cenny zabytek techniki (ul. Koszalińska), obecnie w ruinie.
Pomnik poświęcony niemieckim mieszkańcom Połczyna poległym w I wojnie światowej.
Kwatera oraz pomnik poświęcony żołnierzom armii napoleońskich zmarłych w roku 1813 w Połczynie
Pomnik biskupa Erazma Manteuffla
Tablica pamięci ppłk. Iwana Tałdykina (1913–1945), który od 22 lutego 1944 r. dowodził 1 Pułkiem Lotnitctwa Myśliwskiego "WARSZAWA", zginął śmiercią lotnika 16 marca 1945 r. podczas lotu bojowego w rejonie Połczyna (obecnie tablica już nie istnieje).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz