Translate

niedziela, 14 listopada 2021

#212 - POMORSKIE WĘDRÓWKI - ZŁOCIENIEC - FALKENBURG

 



ZŁOCIENIEC - FALKENBURG

 Złocieniec

Podróżujemy od jakiegoś czasu po Pomorzu Zachodnim. Byliśmy już w wielu bardzo ciekawych miejscach. Zaczęliśmy naszą podróż od Szczecinka https://afterthereset.blogspot.com/2021/03/szczecinek-neustettin-pomorska-pera.html . Odwiedziliśmy tam zlot zabytkowych samochodów https://afterthereset.blogspot.com/2021/06/szczecinek-i-czar-starych-samochodow.html i festiwal balonowy. Zajrzeliśmy do Bornego Sulinowa https://afterthereset.blogspot.com/2021/03/zapiski-powsinogi-odc.html

Byliśmy w  Barwicach https://afterthereset.blogspot.com/2021/05/barwice-barwalde.html

Bobolicach https://afterthereset.blogspot.com/2021/05/bobolice-bublitz.html , Polanowie https://afterthereset.blogspot.com/2021/04/polanow-pollnow-polanowo-gdzie-to-jest.html

Sławnie https://afterthereset.blogspot.com/2021/06/sawno-schlawe-slowno-542144n-164049e.html

Cudowne ogrody Hortulus https://afterthereset.blogspot.com/2021/05/hortulus-magicze-ogrody-w-dobrzycy.html , piękne pałace w Strzekęcinie https://afterthereset.blogspot.com/2021/04/pawie-park-i-dwa-paace.html oraz Muzeum Motoryzacji w Mścicach https://afterthereset.blogspot.com/2021/03/zapiski-powsinogi-odc-02.html .

Potem był Kołobrzeg https://afterthereset.blogspot.com/2021/03/zapiski-powsinogi-odc-05.html  jego muzea https://afterthereset.blogspot.com/2021/03/zapiski-powsinogi-odc-08.html i rezerwat przyrody w Podczelu https://afterthereset.blogspot.com/2021/06/podczele-eko-park-wschodni-541133n.html. oraz okoliczne miejscowości Karlino https://afterthereset.blogspot.com/2021/03/wakacje-w-czasach-zarazy-odc.html i Białogard https://afterthereset.blogspot.com/2021/03/zapiski-powsinogi-odc-03.html no i oczywiście Połczyn Zdrój https://afterthereset.blogspot.com/2021/04/poczyn-zdroj-bad-polzin.html

Ruszyliśmy potem do Trzebiatowa wysłuchać historii o bardzo znanej słonicy https://afterthereset.blogspot.com/2021/04/a-moze-kupmy-sobie-sonia.html .

Po drodze zahaczyliśmy o Rogowo https://afterthereset.blogspot.com/2021/04/wypoczynek-w-cieniu-dramatu.html by dojechać w końcu do 

Gryfic https://afterthereset.blogspot.com/2021/06/gryfice-greifenhagen-in-pommern.html i Muzeum Kolejnictwa https://afterthereset.blogspot.com/2021/06/gryficka-ciuchcia.html

Dojechaliśmy do Łobza by poznać jego historię i mieszkańców  https://afterthereset.blogspot.com/2021/04/obez-labes-zycie-troche-na-uboczu_6.html

Ostatnim celem naszych wędrówek było Drawsko Pomorskie https://afterthereset.blogspot.com/2021/07/drawsko-pomorskie-dramburg.html 


Dzisiaj jedziemy do ZŁOCIEŃCA czyli po niemiecku FALKENBURGA.


Falkenburg in Pommern (Flugzeugaufnahme)

Złocieniec to miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Złocieniec. Położone na Pojezierzu Drawskim, nad rzekami Drawą i Wąsawą.

Falkenburg in Pommern

Według danych z 30 czerwca 2010 r. miasto miało 13 233 mieszkańców, co czyni je największym w powiecie.


 Złocieniec - Pomorze Zachodnie Travel

 

Złocieniec leży w południowo-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego nad rzeką Drawą. Jest jednym z większych miast na Pojezierzu Drawskim. Według danych z 1 stycznia 2009 powierzchnia miasta wynosi 32,28 km². Przez miejscowość przepływa ponadto rzeka Wąsawa, która na terenie miasta uchodzi do Drawy. W granicach miasta znajdują się niewielkie jeziora: Rakowo Duże, Rakowo Małe, Maleszewo i Dłusko. W skład miasta wchodzą następujące dawne miejscowości: Budów, Bytyń, Czubata, Gaje, Grotniki, Kosowo, Krosin, Rakowo.

Przez Złocieniec przebiega droga krajowa n2 20 oraz linie kolejowe 210 i 410.




Według rejestru NID  na listę zabytków wpisany jest:

  • śródmieście, nr rej. 29 z dnia 4 września 1956 r.
  • gotycki kościół  z XV wieku, 1723 i 1870, z neogotycką wieżą z 1875 r., 
  • ruiny zamku z XIII/XIV wieku, XVII/XVIII wieku oraz XIX/XX wieku, nr rej. 18 z dnia 4 lipca 1954 r.
  • Zespół sanatoryjno szpitalny z pocz. XX wieku, w skład którego wchodzą:

  • sanatorium i szpital z 1905 r., budynek murowano-drewniany
    budynek administracyjny murowano-drewniany z 1905 r.
    leżakownia z 1905 r., obecnie magazyn
    stajnia murowano-drewniana z 1905 r., obecnie magazyn
    stolarnia i prosektorium, budynek murowano-drewniany
    pompownia I (altana) murowano-drewniana z 1905 r., obecnie magazyn
    pompownia II drewniana z 1905 r
     
    1. RATUSZ MIEJSKI   z XIX wieku, zbudowany na planie prostokąta  -
    2. Dla amatorów letnich spacerów polecane są odwiedziny w Parku Żubra. Jest to park miejski położony w rejonie złocienieckiego wzgórza zamkowego, nad Drawą, w widłach ulic Cieszyńskiej i Staszica. Powstał na początku XVIII w. i do 1945 nazywany był ogrodem zamkowym. Należał do rodziny von Griesheim i był niedostępny dla zwykłych mieszkańców Złocieńca. Był bogato wyposażony w małą architekturę. Obecna nazwa pochodzi od pierwszego powojennego opiekuna parku, którym był Jan Żuber. Główną atrakcją przyrodniczą parku jest Aleja Grabowa utworzona przez zabytkowe drzewa o specjalnie ukształtowanych koronach. Tworzą one rodzaj baldachimu-bramy, akcentując strefę wejściową do parku od strony ul. Cieszyńskiej. Najciekawszy jest okaz dwóch drzew zrośniętych na wysokości około dwóch metrów.   Województwo zachodniopomorskie - zdjęcia


 


 


 

Historia

 Ostatnie stulecie Falkenburga - Leszczełowski J. - Księgarnia Odkrywcy,  książki historyczne

Na stokach Góry Rakowskiej odnaleziono cmentarzysko typu urnowego z VII-VI wieku p.n.e. Jest ono najstarszym śladem osadnictwa na obszarze miasta.

Za panowania Bolesława Krzywoustego Bolesław Krzywousty (1086-1138) | CiekawostkiHistoryczne.pl przebiegała tędy granica pomiędzy Pomorza i Wielkopolski. Na przełomie XII i XIII w. na Pomorze Zachodnie przybyła wielka fala osadników z Niemiec. Powstaje wiele miast oraz wsi lokowanych na prawie niemieckim.  Osadnictwo na tym terenie utrudniała  wojna Księstwa Zachodniopomorskiego z Marchią Brandenburską oraz utarczki graniczne z Polską o utrzymanie suwerenności państwowej. 

W wyniku klęsk Pomorze Zachodnie straciło na rzecz Brandenburgii ziemie na północ od Noteci gdzie powstaje tzw. Nowa Marchia. W walkę o te tereny włączył się Książę Wielkopolski i późniejszy król Polski Przemysł II. Przemysł II – Wikipedia, wolna encyklopediaJego plany pokrzyżowały jednak wydarzenia z 6 lutego 1296 r. Wówczas w Rogoźnie został zamordowany przez oddział Brandenburczyków. Śmierć króla zadecydowała o opanowaniu ziem nad rzeką Drawą przez Marchię Brandenburską. 

W XIII tereny te zostały zajęte przez Brandenburgię. Pierwsza wzmianka o Złocieńcu pochodzi z 1311 r. Prawa miejskie od 1333 r. Od XIV w. własnością jest ród von Wedel , a od XVI w ród von Borke. Przebiegała tędy tzw. Droga Margrabiów biegnąca do Drawska. Miasto zdobył Władysław Jagiełło.

W 1431 zdobyli Złocieniec Krzyżacy. W 1657 przez miasto przeszła tzw. pogoń hetmana Stefana Czarnieckiego, Stefan Czarniecki - biografia, życiorys, ciekawostki, cytaty która ścigała Szwedów. 

Od XVIII wraz z rewolucją przemysłową do Falkenburga wkracza przemysł. Powstają manufaktury produkcji sukna, w 1838 uruchomiono mechaniczną tkalnię z przędzalnią o napędzie parowym. W połowie XIX w. wybudowano fabrykę włókienniczą Gruetzmachera (później sza Loll & Cooperation).

W 1853 r. Złocieniec przestaje być miastem prywatnym.


Bernhard von Mellenthin w 1885 założył bowiem pierwszą w Złocieńcu ręczną cegielnię.  Po bezpotomnej śmierci ostatniego z rodzinny von Borcke został właścicielem zamku. Po jego, również bezpotomnej śmierci Bernhard zamek odziedziczył Vitilo von Griesheim, a później jego syn Kurt. 

Po dojściu do władzy nazistów  Falkenburg był areną licznych wystąpień antyżydowskich. Spalono min wszystkie synagogi.

 Po II wojnie światowej zniszczenia obejmowały 20% zabudowy, do miasta 4 marca 1945 wkroczyła I Armia Wojska Polskiego.



 

 Gedenkstein für die verstorbenen deutschen Bürger von Falkenburg

 


W okresie PRL na trasie Dworzec kolejowy – Dworcowa – Mickiewicza – I Dywizji WP – Czwartaków – Budowo funkcjonowała komunikacja miejska, realizowana przez podstawianego przez wojsko zielonego Jelcza 080. Nie jest obecnie wiadomo, czy autobus kursował przez Rynek.


Kultura

Złocieniecki wojak
Ansichtskarte / Postkarte Złocieniec Falkenburg Pommern, | akpool.de

 

 Falkenburg (Pommern) :: Ansichtskarten-Lexikon

 https://www.facebook.com/Falkenburg-in-Pommern-648092211896538/

 http://www.dramburg.com/f.htm

 https://pomorzezachodnie.travel/Miejscowosc/a,2358/Z%C5%82ocieniec

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz