Translate

piątek, 26 listopada 2021

#222 - POMORSKIE WĘDRÓWKI - SWOŁOWO, GĘSIA KRAINA W KRATĘ

 

 




Jadąc trasą Darłowo - Słupsk mijamy dość często napisy Kraina domów w kratkę lub Kraina w kratę. Około 15 km na północny zachód od Słupska, położona jest wieś SWOŁOWO z zachowanymi elementami średniowiecznych form zabudowy.




 

Zachowała się tu m.in. niwa siedliskowa na planie owalu, przebieg dróg, zabudowa i zagospodarowanie przestrzeni. Jest to jedna z najciekawszych historycznie wsi na Pomorzu. Została uznana za Europejską Wieś Dziedzictwa Kulturowego i stolicę KRAINY W KRATĘ. Znajdują się tu zachowane obiekty budownictwa ryglowego, szkieletowego z początków XIX wieku, typowego dla bogatych pomorskich siedlisk chłopskich. 

 









 

Zabudowa wsi to wzorcowy przykład pomorskich owalnic  których planowe zakładanie odbywało się we wczesnym średniowieczu. Główną oś planu owalnicowego, tworzono równolegle do płynącego przez wieś strumienia. 


   

 

Na cieku zwanym Zieloną Strugą jest spiętrzający wodę mały staw, który pełnił przez wieki funkcje gospodarcze i rekreacyjne. Plac owalnicy, wraz z kościołem i stawem, jest płaski, a otoczenie tworzą łagodne zbocza doliny. Wykorzystano to do komponowania zabudowy zagród i koncepcji rozłogów pól. Domy mieszkalne zajmują najwyżej położone tereny, zamykając zagrody od zewnątrz. 





 

Powstanie wsi datowane jest na rok 1230.  Od XVII wieku Swołowo było pod zarządem Słupska jako wieś królewska. Zachowało się tu najwięcej obiektów budownictwa szachulcowego. Niektóre liczą sobie ponad 150 lat. Na zabudowaniach umieszczone są tablice z informacjami o ich historii. 








 

Oprócz szachulcowych domów Swołowo słynie z gęsiny. Hodowla gęsi od dziesięcioleci była i jest podstawą działalności rolnej mieszkańców. 






 

W miejscowych gospodarstwach kupimy wyroby z gęsiny a w gospodzie potrawy z gęsiny to podstawa menu.

Rokrocznie w Swołowie odbywa się gęsi festiwal czyli IMPREZA „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina”. Oprócz tego na zwiedzających czeka szereg innych atrakcji.

 

fot. http://muzeum.swolowo.pl/

 


Autorem wszystkich niepodpisanych zdjęć jest Jolanta Grochowska.

 

BIBLIOGRAFIA

http://muzeum.swolowo.pl/ 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz