Translate

niedziela, 19 grudnia 2021

#248 - POMORSKIE WĘDRÓWKI - Debrzno / Preußische Friedland

           


 

Pierwsze wzmianki dotyczące Debrzna pochodzą z XII w. Osada leżała w granicach średniowiecznej Polski, następnie w XIV w. została zajęta przez rycerzy Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego. W 1354 roku miasto otrzymało Prawa Miejskie na Prawie Magdeburskim z nadania wielkiego mistrza krzyżackiego Winricha von Kniprode.

 Winrich von Kniprode – Wikipedia, wolna encyklopedia

 

Po wybuchu powstania przeciw Krzyżakom, w 1454 miasto uznało władzę króla Polski. Podczas Wojny Trzynastoletniej broniło się przed Krzyżakami w 1455, jednakże z czasem przez mieszczan ponownie zostało utracone. W 1461 miasto zdobył je król Kazimierz Jagielończyk

 Kazimierz IV Jagiellończyk (1427-1492) | CiekawostkiHistoryczne.pl 

jednak w 1462 roku Debrzno zostało po raz kolejny zajęte przez wojska krzyżackie a następnie było oblegane przez wojska Koronne przez 8 dni, ale nie zostało zdobyte. 

W 1464 Krzyżacy opuścili miasto, uprzednio je grabiąc i paląc. W wyniku Drugiego Pokoju Toruńskiego Debrzno zostało włączone w granice Polski.

 

 

Debrzno jako jedno z niewielu pomorskich miast dotknięte zostało polityką rozbiorową i w 1772 zostało włączone do Królestwa Prus.

W końcu stycznia 1945 miejscowość została zajęta przez Armię Czerwoną, którą wkrótce wyparli żołnierze niemieckiej 32 DP. W doniesieniu dowództwa 2 Armii Wojska Polskiego z 14 lutego 1945 stwierdzono że w Debrznie oraz okolicznych wsiach Czerwonoarmiści dopuścili się licznych rabunków i zbrodni ludobójstwa na cywilnej ludności niemieckiej i robotnikach przymusowych przebywających w miasteczku jak i okolicy. 

Miasto jest położone nad jeziorem Żuczek, Stawem Miejskim oraz nad rzeką Debrzynką. Po zachodniej granicy miasta znajduje się rezerwat przyrody Miłachowo. Jak mówi legenda,  w Baszcie w Debrznie,  jak i  w innych miastach pomorskich, odbywały się procesy i egzekucje kobiet, oskarżanych o uprawianie czarów. 

Wszechobecne w dawnych czasach zielarki, znachorki, uzdrawiaczki, znające tajemnice ludowej medycyny, podejrzewano o czary i kontakty z nieczystymi mocami. Czasy reformacji, a przede wszystkim wydanie traktatów demonologicznych, np. jak „Młot na czarownice”, doprowadziły do masowych “polowań na czarownice” i do budowania wież przeznaczonych dla nich. XV-wieczna Baszta, będąca częścią dawnych obwarowań miejskich, służyła jako więzienie dla „czarownic” aż do początków XVIII wieku.


Dolina rzeki Debrzynki została wpisana do rejestrów obszarów Natura 2000. Znajduje się na terenie gminy Debrzno i Okonek. Liczne jeziora i szlaki turystyczne idealnie nadają się na majowe wypady z całą rodziną.

 Człuchów i okolice, Debrzno, Baszta Czarownic, źródło: facebook.com

Wielką atrakcją przyrodniczą regionu jest rezerwat Miłachowo. 

Znajduje się on przy zachodniej granicy gminy Debrzno. W tym utworzonym w drugiej połowie lat 70-tych rezerwacie, chronione są murawy i zarośla, a znaleźć tam można wyjątkowe ciepłolubne gatunki roślin. 

 Wirtualny atlas roślin: Pępawa różyczkolistna / Crepis praemorsa Pępawa różyczkolistna

 Przetacznik pagórkowy – Wikipedia, wolna encyklopedia  Przetacznik pagórkowy, 

 Oxytropis pilosa (ostrołódka kosmata)  Ostrołódka kosmataTymotka NOWOŚĆ trawa o czerwonych łodygach - 7168966235 - oficjalne  archiwum Allegro  Tymotka Boehmera


Czarownice jak i nowocześni turyści mogą podziwiać okolicę  na swoich miotłach ale też przy pomocy innych środków transportu. 

Zwykli śmiertelnicy mogą muszą ograniczyć się do bardziej tradycyjnych metod, takich jak podróżowanie rowerem czy kajakiem. W Debrznie ma swój początek i koniec sławny szlak rowerowy Greenway – Naszyjnik Północy. Trasa biegnie przez 4 województwa i ma długość około 870 km, ale oczywiście można swoją wycieczkę ograniczyć do pięknych okolic Debrzna.

Taką okazję daje przejażdżka szlakiem rowerowym „Komturostwa człuchowskiego”. Ma on długość 29 km i biegnie z Człuchowa do Debrzna. Szlak „Margrabiów” ciągnie się z kolei przez 31 km, rozpoczyna się w Debrznie, a kończy w miejscowości Czarne.

Wielbiciele kajaków znajdą także coś dla siebie. W gminie Debrzno znajdują się liczne rzeki i jeziora, które idealnie nadają się na wakacyjne wycieczki. Kajakiem można wybrać się m.in. od ujścia rzeki Białej do rzeki Gwdy.


Rezerwat Miłachowo

To bardzo piękne, pełne uroku miejsce, godne polecenia jako cel pieszej wędrówki z Debrzna. Rezerwat jest niewielki – liczy zaledwie 3,7 ha. Znajduje się w dolinie rzeki Debrzynki, na jej południowym stoku – dlatego rośnie tu ciepłolubna murawa

Rosną tu unikatowe murawy i zarośla kserotermiczne – wiele gatunków roślin ciepłolubnych, których występowanie w tej części Polski i europy należy do rzadkości. 

To na przykład: 


, Przetacznik pagórkowy – Wikipedia, wolna encyklopedia, Oxytropis pilosa (ostrołódka kosmata), tymotka BoehmeraTymotka NOWOŚĆ trawa o czerwonych łodygach - 7168966235 - oficjalne  archiwum Allegro.

Tor wyścigowy

3 kilometry od Debrzna znajduje się teren dawnego lotniska wojskowego, gdzie obecnie otwarto tor dla wyścigów samochodowych, centrum sportów ekstremalnych (m.in. paintball). Odbywają się tu wyścigi samochodowe. Właścicielem ośrodka jest znany kierowca rajdowy Tomasz Kuchar.





BIBLIOGRAFIA

http://strefa.agro.pl/debrzno-wiezienie-dla-czarownic/ 

http://www.dioblina.eu/Baszta_Czarownic_Debrzno 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Debrzno 

https://de.wikipedia.org/wiki/Debrzno 

https://magazynkaszuby.pl/atrakcje/debrzno-baszta-rezerwat-tor/

https://lgdzc.pl/gmina-debrzno/ 


 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz