Z wizytą u zbója Rummela.
I znowu jesteśmy na dawnym pograniczu Królestwa Pruskiego (Königreich Preußen) i Pomorza tylnego (Hintenpommern). To tu przez wieki ścierały się różne nacje. Walczyły ze sobą ale o wiele częściej współpracowały i budowały wspólną przyszłość. I gdyby nie idioci politycy to dzieje tych ziem mogłyby wyglądać zupełnie inaczej. Obok Kaszubów i Pomorzan mieszkali tu Słowińcy, Prusacy, Niemcy, Polacy. Docierali tu Prusowie, Żmudzini i Litwini. Nie brakowało Kurlandczyków, Szwedów i Duńczyków. Był też czas że na pomorskich ziemiach osiedlali się Francuzi, Szkoci i Niderlandczycy. Wszyscy oni tworzyli historię tej krainy.
ryc. (Para elektorów z Brandenburgii (Friedrich Wilhelm (Brandenburg) i Luise Henriette von Oranien) podczas zbiorów ziemniaków w Oranienburgu w 1659 r. )
Miastko leży na Pojezierzu Bytowskim nad brzegami Studnicy i jeziora Lednik. To prawie centrum pomorskiej krainy. Do Gdańska 130 km, do Szczecina 220 km. Do słupska 55 km.
ryc. (Elektor Fryderyk Wilhelm ze swoimi generałami, lata 70. XVII wieku. Bitwa pod Fehrbellin w 1675 r. ukształtowała pruskie poczucie misji i stworzyła mit założycielski państwa pruskiego. )
Historycznie Miastko było starym osiedlem słowińskim położonym na ziemi słowińskiej po sąsiedzku z Pomorzem Gdańskim, zamieszkanym przez ludność kaszubską.
Ja jestem Rummel zbój
Na drodze stoję, nikogo się nie boję.
Pradawna nazwa Miastka – Rummelsburg, wg. legendy, pochodzi od imienia pomorskiego rozbójnika Rummela, grasującego w dawnych czasach w okolicznych lasach. Podobno rodzina von Massov miała zaoferować Rummelowi na własność taki obszar ziemi, jaki zdoła od wschodu do zachodu słońca przejechać konno, o ile rozbójnik zaprzestanie swej działalności. Na ziemiach przekazanych Rummelowi miał powstać Rummelsburg, czyli obecne Miastko.
W XIV wieku tereny te zagarnęli Krzyżacy. Pierwsze wzmianki o Miastku, pochodzą z dokumentów z 1335 r. Miastko było wówczas własnością niemieckiej rodziny von Massov. W 1616–1617 wybuchł bunt mieszczan przeciw Massowom. Zamieszki w Miastku trwały właściwie aż do wybuchu Wojny Trzydziestoletniej. Wymiernym efektem buntu było wywalczenie w 1617 r. przez Miastko praw miejskich.
W tym okresie przybyli emigranci francuscy i rozpoczęli produkcję tytoniu. W latach 1628 (podczas wycofywania się stacjonującej przez rok w mieście armii cesarskiej) i 1657 (podczas najazdu wojsk polskich w ramach wojny ze Szwedami ) pożary zniszczyły ponad 30 procent budynków w mieście, zaś 26 czerwca 1719 r. kolejny pożar zniszczył miasto właściwie w całości -ocalały jedynie dwa budynki. Od 1637 roku Miastko należało do Szwecji, a od 1657 r. do Królestwa Prus.
Mimo nadania praw miejskich rodzina von Massow w dalszym ciągu traktowała Miastko jako swoją własność, dalsze spory spowodowały nawet interwencję króla Fryderyka Wilchelma I w 1721 r.
Wszelkie spory zakończył Sąd Królewski w Koszalinie w 1781 roku. 102 lata później Miastko stało się siedzibą powiatu. Od tego momentu zaczyna się intensywny rozwój miasta. Powstają liczne tartaki i warsztaty sukiennicze które z czasem przeistoczyły się w spore zakłady produkcyjne. Od 1840 roku w mieście funkcjonował nowoczesny młyn parowy a od 1878 roku Miastko zyskało połączenie kolejowe z resztą kraju.
Cerkiew Włodzimierza i Olgi przy dzisiejszej ul. Rybackiej – wybudowany w 1905 r. Kamienice przy dzisiejszych ulicach Armii Krajowej (kamieniczki z początku XX w.)
Dworcowej (kamieniczki z lat 1923–1924),
Kazimierza Wielkiego (Dom Pomorski – były hotel, dom nr 2 z początku XX w., dom nr 28 szachulcowo-murowany z końca XIX w.),
Koszalińskiej (kamieniczki z secesyjnymi elewacjami z początku XX w.) i Słowackiego (kamieniczki z XIX w.)
Neogotycki budynek sądu z czerwonej cegły, połączony z Państwową Szkołą Muzyczną pierwszego stopnia im. Fryderyka Chopina (dzisiejsza ul. Armii Krajowej)
Budynek poczty z początku XX w. (dzisiejsza ul. Armii Krajowej)
Budynek Komendy Rejonowej Policji – neogotycki budynek z czerwonej cegły,
Neogotycki ceglany budynek dworca kolejowego z 1904 r. przy dzisiejszej ulicy Dworcowej
Wieża ciśnień na Zatorzu
Budynek Przedszkola nr 1 – otynkowany budynek szachulcowy z XVIII w.
Budynek Szkoły Podstawowej nr 1 – w latach 20-30-tych była tu Szkoła Miejska – podstawowa i średnia
Budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących
– budynek dawnej Królewskiej Szkoły Tkackiej, gdzie w latach 1814–1873
kształcili się sukiennicy; w
Budynek starego młyna gospodarczego z początku XX w.
Fabryka sukiennicza Ludwiga Ferdynanda Klatta – przy dzisiejszej ul. Fabrycznej. Założona w 1856 r.
W budynkach fabrycznych od roku 1962 działała Fabryka Rękawiczek i
Odzieży Skórzanej. Później znajdowała się tam prywatna fabryka konfekcji
skórzanej do 2008 roku.
Fabryki sukiennicza Meschkego założona została w 1866 r. Budynek
umiejscowiony był na zakręcie dzisiejszej ulicy Bolesława Chrobrego. Po II wojnie światowej wyposażenie fabryki Meschkego wywieziono w głąb ZSRR jako trofeum wojenne, a w budynkach umieszczono fabrykę mebli. Na początku XXI wieku zabytkowe zabudowania zostały zburzone[21]
Fabryka sukiennicza Neumanna – pozostałości po kompleksie budynków
na dzisiejszej ul. Zielonej po byłej fabryce sukienniczej Neumanna;
fabrykę sukienniczą Neumanna założono w 1845 r. (była to już trzecia
fabryka, jaką w owych czasach posiadało Miastko); fabryka spłonęła latem
1945 roku[21]
Obecnie Miastko, położone w centrum pomorskich ziem może być świetnym miejscem do wakacyjnych wypadów w inne rejony Pomorza, Borów Tucholskich, wybrzeża słupskiego itp.
Jest tu wiele szlaków turystycznych pieszych i rowerowych.
Okoliczne lasy i jeziora czekają na żeglarzy, wędkarzy i grzybiarzy. Miłośnicy camperów znajdą wiele ciekawych i atrakcyjnych miejscówek. Na bardziej wymagających czekają gospodarstwa agroturystyczny, kempingi, pensjonaty i hotele.
Jednym słowem zapraszamy do Miastka a może spotkacie tu sławetnego zbója Rummela.
BIBLIOGRAFIA
https://pl.wikivoyage.org/wiki/Miastko
https://de.wikipedia.org/wiki/Miastko#/media/Datei:Ostseek%C3%BCste_Kolberg_-_Danzig_1910.jpg
https://de.wikipedia.org/wiki/Miastko
https://de.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6nigreich_Preu%C3%9Fen
https://miastko.naszemiasto.pl/miastko-i-gmina-w-liczbach-jestescie-ciekawi-ilu-jest/ar/c1-8018921
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz