Translate

poniedziałek, 19 grudnia 2022

#365 - Autobusy "Таджикистан"

 


 

Podczas kilku moich pobytów w Rosji, na Białorusi i na Ukrainie widywałem tam pojazdy o których nikt w Europie nie słyszał. Wszystkie miały te sowieckie, generyczne marki i dziwaczne loga. GAZ, PAZ, MAZ, LUAZ itp. Często nie miały żadnej marki i żadnego logo. Niektóre wyglądały w miarę technologicznie. Świadczyć to miało że zostały wyprodukowane w powiedzmy, fabryce. Inne miały wygląd niczym niektóre afrykańskie ciężarówki a ich karoserie to chyba były kształtowane młotkiem szewskim.    



 

 Podobnie do ciężarówek wyglądały autobusy. O ile w wielkich miastach, Moskwa, Petersburg, Kijów, Mińsk, Kazań ich wygląd był na w miarę możliwym poziomie to już na prowincji wołał o pomstę do nieba. Wyglądało to tak jakby nikt nigdy nie dbał o te pojazdy. To były takie jeżdżące kupy złomu. 

W radzieckim taborze pasażerskim na prowincji przeważały niewielkie autobusy PAZ produkowane na podwoziu GAZ 51 i GAZ 53 oraz autobusy socjalne (coś jakby polska Stonka i Osinobus), masowo produkowane przez KaVZ (niedługo post).




Podobne nadwozia nakładane były taż na MAZ-y , ZIŁ-y
ZIL 150 - based bus | Old school bus, Bus, School bus Alte russische ZIL 130 als Busversion Foto & Bild | world, spezial, marodes  Bilder auf fotocommunity

 a nawet KrAZ-y.


Robiły to różne małe warsztaty - często w kołchozach lub sowchozach. Powodem takiego stanu była niewystarczająca ilość samochodów osobowych dostępnych na rynku krajowym. Olbrzymi eksport i jednoczesny brak importu tego typu pojazdów. Mała produkcja autobusów. Do tego totalne zacofanie sowieckiego AVTOPROMU. Słaba a nawet bardzo słaba sieć połączeń kolejowych też nie pomagała rozwiązać problemów transportowych. Nawet olbrzymi import Ikarusów z Węgier nie rozwiązywał sprawy. Polskie Autosany i Jelcze PR110 były zbyt delikatne jak na rosyjskie drogi. Podobnie czechosłowackie Karosy SM11. O ile Karosa 706 RTO i Jelcz 043 były eksploatowane w Rosji to SM 11 już nie.







W połowie lat 70. w ZSRR na każdy tysiąc mieszkańców przypadało 12 samochodów prywatnych, w 1980 r. liczba ta osiągnęła 29,5 (ponad 8 mln samochodów znajdowało się w rękach prywatnych). Najwięcej w 1977 roku było w Estonii - 61 samochodów na 1000 mieszkańców, na Litwie - 50, na Łotwie - 45, w Gruzji - 34, w Armenii - 32. na 1 tys. Transportu permanentnie brakowało a ludzi trzeba było dowieść do pracy, szkoły, sklepu, szpitala itd.


Dlatego też w wielu miejscowościach ZSRR powoływano do życia niewielkie zakłady budujące autobusy na podzespołach ciężarówek z aktualnej produkcji ale też tych których produkcja dawno się zakończyła lecz magazyny były pełne części do nich. Tak wykorzystywano części ZIS 5, ZIS 6, ZIS 150, GAZ AA. Z nowym nadwoziem zyskiwały nowe życie. 

Bardziej znane z takich producentów autobusów to min. ErAZ Z Erewania w Armenii, Tartu z Estonii



Kolejnym niewielkim procentem zostały zakłady w Czkałowsku w dalekim azjatyckim Tadżykistanie. To tu m.in. umieścili sowieci jeden ze swoich wielkich ośrodków badawczo produkcyjnych pracujących nad radziecką bronią atomową.  Wybudowali tu ściśle tajną fabrykę przetwarzającą rudę uranu wydobywaną w pobliskich kopalniach i przywożoną z tajnej kopalni uranu w Sudetach w Polsce. Na jej czele stanął
młody oficer NKWD Б.Н. Czirkow. Na to stanowisko osobiście wyznaczył go sam Stalin.

Dziecko radzieckiego atomu Autobusy «Tadżykistan» i ЧАЗ produkowane przez SP «Khujand-ZIL» Denis Dementiev, fot. z archiwum autora i SP „Khujand-ZIL” styczeń 1945 r. Moskwa.  

W maju 1945 r. Komitet Obrony ZSRR przyjął dekret o utworzeniu na północy Tadżykistanu tzw. Kombinatu nr 6. Zbudowali go w bardzo krótkim czasie więźniowie gułagu: byli jeńcy oficerowie sowieccy i Niemcy etniczni wysiedleni w czasie wojny z Niemieckiej Autonomicznej Nadwołżańskiej Republiki Radzieckiej. Położona w pobliżu Leninabadu elektrownia stała się pierwszym przedsiębiorstwem górniczym przemysłu jądrowego w Związku Radzieckim.

Wraz z budową zakładu rozwijała się również infrastruktura. W krótkim czasie wyrosło nowoczesne miasto Czkałowsk, atomowe miasto naukowe kraju, które otrzymało kryptonim Leninabad 40. W mieście powstawały również zakłady produkcyjne, które zaspokajały potrzeby zakładu górniczo-przetwórczego (ГОК). rozszerzony. I tak więc na bazie centralnych warsztatów samochodowych (ЦАРМ), zorganizowanych przy kombinacie pod koniec 1945 roku, powstał warsztat samochodowy który zajmował się naprawą sprzętu samochodowego. W szczególności zakład remontował samochody ГАЗ-ММ, ГАЗ-51, ЗИС-150 oraz ciągniki С-80, С-100 i koparki Е-302. Masowo naprawiali też samochody otrzymane w ramach Lend-Lease które po wojnie pracowały przy budowie zagłębia uranowego: Dodge, Willys, Studebaker, GMC, Federal, Autocar itd.

Może być zdjęciem przedstawiającym autobus i na świeżym powietrzu

 

W marcu 1958 r. Ministerstwo Centralnej Inżynierii ZSRR,  zleciło seryjną produkcję autobusów do transportu pracowników do obiektów ministerstwa . Zadanie to powierzono Chkalovsky ARZ, który miał już pewne doświadczenie w tworzeniu drewnianych ram podczas naprawy autobusów ЗИС-16.ЗиС-16 Opanowanie nowego produktu rozpoczęło się od wyboru produktu, który miał być składany. Wybór padł na KAG3,KAG autobusai - Retromobile 

KAG 3

produkowany przez kowieńskie zakłady samochodowe nr 3 – autobus z drewniano-metalowym nadwoziem wagonu oparty na podwoziu GAZ-51, prosty w konstrukcji i dobrze dostosowany do technologii produkcji na małą skalę. Zawarto porozumienie między zakładami w celu dostarczenia dokumentacji roboczej, a w sierpniu 1958 r. duża grupa inżynierów Czkałowa przybyła do Kowna, gdzie studiowali technologię montażu autobusów. Z Litwy do Czkałowska przywieziono nie tylko całą dokumentację techniczną, ale także pełny zestaw części karoserii, według którego w fabryce szybko przygotowano szablony, próbki i wyposażenie.

Może być zdjęciem przedstawiającym na świeżym powietrzu  


Pierwszy autobus, zmontowany z zestawów kowieńskich w maju 1959 roku, otrzymał oznaczenie „Tadżykistan-1”. W ciągu roku przeszedł testy i jesienią został wysłany na pokaz do Moskwy. W 1960 roku fabryka wyprodukowała pierwsze seryjne autobusy w liczbie 112 sztuk. Po kilku latach Chkalovsky ARZ produkował już 150-200 samochodów osobowych rocznie. 

Первые автобусы завода. Модель «Т-1А»


Oprócz autobusów stopniowo zaczęto opanowywać produkcję innych wyrobów, w szczególności deficytowych przyczep i naczep. Pierwszą w 1961 roku była przyczepa dwuosiowa ASP-3 z bocznym rozładunkiem dwukierunkowym, a kilka lat później pojawiły się naczepy dwuosiowe PPS-14 i PPS-20. Na bazie tych ostatnich wyprodukowano również zbiorniki PC-9,5 do transportu cieczy żrących i kwasów, które były wykorzystywane w przeróbce rud uranu i metali ziem rzadkich. Kolejnym kierunkiem działalności produkcyjnej zakładu od początku lat 60-tych były samochody dostawcze na podwoziu GAZ: ХВ-70  i М-61 – do przewozu produktów mięsnych.


W 1966 roku opracowano specjalny pojazd na podwoziu GAZ-6601 dla zmilitaryzowanych jednostek ratownictwa górskiego (ВГСЧ) Ministerstwa Środowiska i Górnictwa ZSRR.
  

Przeznaczony był do dowozu grupy operacyjnej ratowników na miejsce wypadku, posiadał nadwozie typu furgon ГМ-01 z przedziałem pasażerskim wyposażonym w środki ochrony indywidualnej. Początkowo nadwozie samochodu ВГСЧ miało drewnianą ramę, ale w 1968 roku jego konstrukcja została znacznie zmodyfikowana: nadwozie stało się całkowicie metalowe, zmieniono układ wnętrza. Na bazie samochodu ВГСЧ od 1974 roku produkowane są również małe serie oraz autobus zmiany pasażerskiej z nadwoziem ГМ-02.  Produkowano je do 1992 roku.

 

  Model „Tadżykistan-1” pozostawał w produkcji z niewielkimi zmianami do 1976 roku, a jego zabudowy dostarczano przedsiębiorstwom ministerstwa do 1978 roku. W 1962 roku zmodernizowany otrzymał indeks „Т-1А”. 
W oknach znajdowały się przesuwane okna, dodatkowy grzejnik i ozdobne elementy nadwozia. Ale to wszystko nie uratowało przestarzałej konstrukcji, i w 1968 roku grupa inżynierów fabryki KB zaczęła opracowywać nowy autobus oparty na podwoziu GAZ-52-01 z całkowicie metalowym nadwoziem. 
 
 Rok później w Moskwie zaprezentowano pierwszy prototyp „Tadżykistan-2”. Zgodnie z uwagami komisji został przerobiony. W 1970 roku świat zobaczył pierwsze 24 autobusy serii T-2 na podwoziu GAZ-53А. W trakcie produkcji projekt został poddany kilku zmianom: w 1973 roku, po kolejnej modernizacji zewnętrznej, autobus otrzymał indeks «Т-2А», aw 1975 roku - «Т-2Б».  
 4 kwietnia 1975 roku ukazał się tysięczny autobus drugiej serii.


Autobusy „Tadżykistan” eksploatowano w trudnych warunkach Uralu, Syberii i Azji Środkowej, gdzie prowadziły zespoły robotników do prac w kamieniołomach. Tam ujawnił się szereg istotnych wad ich konstrukcji. Przede wszystkim chodziło o niską wytrzymałość i właściwości trakcyjne podstawowego podwozia. Dlatego w 1974 roku podjęto decyzję o zastosowaniu podwozia ZiŁ-130, które posiadało mocniejszy silnik i skuteczny układ hamulcowy. W trosce o ciągłość konstrukcji prototypy T-3 i T-4 na nowym podwoziu otrzymały nadwozie prawie całkowicie zunifikowane z poprzednim modelem „Tadżykistan-2B”. Jednak testy na poligonie w Dmitrowsku wykazały, że konieczne jest opracowanie nowego nadwozia pod podwozie ZIL-130. Prace nad stworzeniem modelu „Tadżykistan-5” trwały niecały rok. W rezultacie w 1975 roku na poligonie NAMI zaprezentowano dwa pierwsze prototypy nowego autobusu. Ogólnie rzecz biorąc, konstrukcja okazała się sukcesem, a w następnym roku zmodyfikowany do produkcji seryjnej „Tadżykistan-5” ponownie trafił do Dmitrowska na testy. Według wyników kompleksowych testów autobus uznano za nadający się do produkcji seryjnej , a w 1976 roku fabryka zdołała wyprodukować pierwszą partię 19 maszyn.

Przez kilka lat model „Tadżykistan-5” był budowany w małych partiach równolegle z T2B. W tym czasie autobusy były stopniowo modernizowane, pozbywając się „dzieciecych chorób”, które nieuchronnie pojawiały się podczas eksploatacji. W 1978 roku autobusy otrzymały szersze trójkrzydłowe drzwi pasażerskie zamiast dwuskrzydłowych oraz nowe oświetlenie przednie.  

Już 1 sierpnia 1980 roku wypuszczono tysięczny autobus T-5, całkowicie zastępując przestarzały model na linii montażowej T-2. W 1982 roku autobusy zostały nazwane zgodnie z nową normą branżową „Tadżykistan-3205”, ale zmiana nazwy nie pociągała za sobą żadnych zmian w projekcie autobusu. W zakładzie, który do tego czasu stał się wiodący wśród przedsiębiorstw zajmujących się budową maszyn, zaczęto myśleć o stworzeniu nowego modelu autobusu, który miałby zastąpić T-3205. Ten ostatni, choć cieszył się zasłużonym szacunkiem w branży motoryzacyjnej, był technicznie bardzo  przestarzały. Z tego powodu w 1990 roku, na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Kultury, we lwowskim biurze konstrukcyjnym fabryki LAZ , WKEI rozpoczęto opracowywanie nowej serii autobusów bazowych dla Czkałowskiego ARZ: o rozstawie osi 3800 i 4500 mm.  

W maju 1991 roku w eksperymentalnym warsztacie WKEI zmontowano jeden prototyp «Tadżykistan-4209» na podwoziu o krótkim rozstawie osi z silnikiem wysokoprężnym ZIL-645. Niestety w 1992 roku kontrakt został zerwany. Drugi wariant z długim rozstawem osi «Tadżykistan-42091» pozostał na papierze.


W 1986 roku kilka partii 20-osobowych autobusów „Tadżykistan” z systemem wymuszonej wentylacji i ołowianymi panelami w poszyciu nadwozia zostało zbudowanych w trybie awaryjnym przez Minsredmasz w celu wyeliminowania skutków awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Ponad pół setki takich maszyn ze starannie uszczelnionymi karoseriami miało inną konstrukcję siedzeń pasażerskich, w których trzeba było siedzieć prawie na samej podłodze. Zdając sobie sprawę z sytuacji awaryjnej, pracownicy zakładu pracowali przez całą dobę. Od momentu otrzymania zamówienia do wysyłki pierwszej partii 10 „świńskich autobusów” (tak je nazwano) minęło zaledwie 15 dni.



Złe doświadczenia postpieriestrojki w ZSRR boleśnie odbiło się na gospodarce regionu Azji Środkowej. Przewroty społeczno-polityczne dotknęły także fabrykę Czkałowskiego. Zerwanie długotrwałych więzi z dostawcami i konsumentami wpłynęło negatywnie na stabilność ekonomiczną niegdyś dobrze prosperującego tajnego przedsiębiorstwa.  

Aby przetrwać w tych warunkach, w 1991 roku, za namową kierownictwa LGKH, na bazie Chkalovsky ARZ, przemianowanego na „Chkalovsky Bus Plant” CZKAŁOWSKA FABRYKA AUTOBUSÓW, w 1991 roku, utworzono spółkę joint venture „Chujand-ZIL”.  

АМО ЗИЛ, posiadająca 49% w kapitale zakładowym kapitale, na podstawie umowy, zobowiązała się w zamian za wkłady na dostawę do Republiki Tadżykistanu podwozi do produkcji autobusów. Był także głównym dealerem ČAZ w zakresie sprzedaży autobusów „Tadżykistan” w Rosji.



W 1993 roku fabryka podjęła drugą próbę stworzenia nowego autobusu. Wraz z projektantami ZILA i AZLK Moskwicz opracowano projekt dwóch podstawowych modeli: „3220” – benzyna z krótką rozstawem i „4214” – diesel z długim rozstawem osi. Pierwszy zmontowany ЧАЗ-3220 został zaprezentowany szerokiej publiczności na moskiewskim „Motorshow-93”. W następnym roku zbudowano trzy kolejne egzemplarze modelu «3220», w tym jeden z silnikiem Diesla. Szczegółowe badanie wyprodukowanych próbek ujawniło szereg istotnych błędów w obliczeniach. Nie uwzględniono możliwości istniejącej produkcji. Autobus wymagał poważnej modyfikacji, a nie było na to wystarczających środków finansowych – projekt został zamrożony w oczekiwaniu na lepsze czasy.


Rok 1994 upłynął pod znakiem desperackiej próby zorganizowania montażu autobusów modelu „3205” w Rosji. Mogłoby to jednocześnie rozwiązać dwa ważne problemy: złożoność dostarczania podwozi i innych komponentów z Rosji do Tadżykistanu oraz problem odsyłania gotowych autobusów z powrotem, gdzie koncentrowali się główni konsumenci produktów ЧАЗ. Za pośrednictwem АМО ЗИЛ zawarto porozumienie z spółką «Rodnikovskoe upravlenie predpriyatiya», na podstawie którego planowano rozszerzyć montaż autobusów z zestawów maszyn tadżyckich. W tym celu przyjechało z Czkałowska kilku specjalistów, którzy przywieźli pełną dokumentację techniczną i gotową ramę nadwozia autobusu. Jednak ta kombinacja nie powiodła. Ówczesne kierownictwo spółki „РУП” postanowiło samodzielnie ominąć ЧАЗ, i rozpocząć produkcję autobusów według rysunków Czkałowa. Tak narodził się bliźniak „Tadżykistanu”.

 


 

 

  Od tego czasu sytuacja w zakładzie Czkałowa pogorszyła się – niepokoje polityczne w Tadżykistanie zmusiły wielu inżynierów do odejścia. Zakład pozostał prawie bez wykwalifikowanego personelu. Ponadto, ze względu na brak popytu, firma montowała rocznie zaledwie 5–10 maszyn, które ledwo pokrywały potrzeby samej republiki. Aby wzbudzić zainteresowanie tadżyckimi autobusami w Rosji, fabryka podjęła próbę modernizacji istniejącego modelu. W latach 1994-1997 autobusy otrzymały nowe podwozia, zmieniono układ hamulcowy oraz wprowadzono atrakcyjniejszą kolorystykę. Zaktualizowana rodzina autobusów ЧАЗ obejmowała następujące modele: «3223» – na podwoziu ЗИЛ-431410; «32231» – na podwoziu ЗИЛ-433362; и «32232» – na podwoziu ЗИЛ-433102 (później ЗИЛ-432912).

 W 1999 roku, w celu uzyskania rosyjskiej homologacji typu ТС, zakład podjął głęboką modernizację swoich autobusów: modele przejściowe ЧАЗ-322311 otrzymały wyższy dach, boczne okna awaryjne o mniejszych rozmiarach. Dwa lata później konstrukcja tylnej części nadwozia została całkowicie zmieniona (stała się praktycznie pionowa), drzwi pasażera stały się dwuskrzydłowe, a wszystkie boczne szyby zostały zunifikowane w jednym rozmiarze. Nowe autobusy otrzymały indeks «322312». Na ich podstawie miejska dwudrzwiowa wersja ЧАЗ-322312-01 (ЧАЗ-32231А) została stworzona specjalnie na rynek rosyjski. Niestety, została wydana tylko w kilku egzemplarzach. Fabryka produkowała również autobusy na zamówienie w różnych konfiguracjach: rytualnej, o wysokim komforcie, opancerzonych, towarowo-pasażerskich, z zabudową izotermiczną i inne.

 

 

Mimo usilnych starań nie udało się mocniej zainteresować Rosjan tadżyckim autobusem. Autobusy ЧАЗ nie były poszukiwane w Rosji: wielu konsumentów nadal odpychało oddalenie producenta, chociaż zastosowanie podstawowego podwozia ZIL umożliwiało łatwą obsługę tego pojazdu. Tak, sprawdzona przez czas konstrukcja ramy nie mogła być lepiej dostosowana do trudnych warunków rosyjskiego off-roadu. Szkoda tylko, że wszystkie te zalety tadżyckich autobusów przeszły niezauważone, skoro nawet w Rosji niewiele o nich było wiadomo. Fabryka nie zadbała o należyty PR własny i własnych wyrobów. Na dzisiaj fabryka autobusów Chkalovsky żyje dalej choć głównie z remontów kapitalnych trolejbusów i produkcji przyczep. Fabryka produkuje zaledwie 3-5 sztuk rocznie. Jednak zgodnie z zapewnieniami kierownictwa, firma może w dowolnym momencie osiągnąć projektową roczną produkcję 500 autobusów gdyby tylko znalazłyby się zamówienia. Podobno rząd Tadżykistanu czyni starania mające na celu pozyskanie inwestora strategicznego. Toczą się rozmowy z kilkoma chińskimi firmami ale też z IVECO, Mercedesem i Solarisem. 

 

   

BIBLIOGRAFIA

http://www.gruzovikpress.ru/article/2658-avtobusy-tadjikistan-i-chaz-proizvodstva-sp-hudjand-zil-ditya-sovetskogo-atoma/ 

Денис Дементьев, фото из архива автора и СП «Худжанд-ЗИЛ»


JEŚLI POSZUKUJECIE INFORMACJI O KONKRETNYM MODELU SAMOCHODU ZAPRASZAM DO BIBLIOTEKI MĘSKIEGO BIGOSU. SĄ TAM LINKI DO WSZYSTKICH OPUBLIKOWANYCH FELIETONÓW A TAKŻE INFO O PLANOWANYCH W NAJBLIŻSZEJ PRZYSZŁOŚCI. JEŚLI NIE ZNALEŹLIŚCIE INTERESUJĄCEGO WAS MODELU TO PROSZĘ NAPISZCIE DO MNIE A JA POSTARAM SIĘ SPEŁNIĆ WASZE ŻYCZENIE. W BIBLIOTECE ZNAJDZIECIE TEŻ LINKI O TEMATYCE INNEJ NIŻ MOTORYZACJA. ZDROWIE, PODRÓŻE, DOBRA KUCHNIA TO TYLKO KILKA Z NICH. ZAPRASZAM

https://meskibigos.blogspot.com/2022/05/biblioteka-meskiego-bigosu.html 

Szanowni czytelnicy.  

Jeżeli interesuje was szczególnie jakiś model samochodu, historia konkretnej firmy motoryzacyjnej, proszę napiszcie mi o tym w komentarzach. Ja postaram się przeszukać własne zbiory oraz zbiory współpracujących ze mną przyjaciół. Przygotuję wtedy posta w którym spróbuję zaspokoić waszą ciekawość.

 Wiele moich postów nie jest promowanych na Facebooku. Zainteresowanych zachęcam do poszukiwania interesujących ich tematów tu https://meskibigos.blogspot.com/

 

Polecam też inne nasze posty: Znajdziecie tu teksty o zdrowiu, historii motoryzacji, podróżach i ciekawych miejscach a także rzeczach smacznych.

https://meskibigos.blogspot.com/2021/06/auto-story-csepel-cs-130.html 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz