Samochód to bardzo dziwne urządzenie. Chyba żaden inny wynalazek nie budzi w nas takich emocji jak właśnie samochód. Znam ludzi dla których ich auto jest najlepsze na świecie i dali by się w talarki pokroić za ten kawałek blachy, plastiku, szkła i gumy. Wielu przyozdabia swoje samochody. Nadaje im imiona własne. W wielu przypadkach stosunek właścicieli do ich pojazdów można wręcz porównać do nowożytnej religii. Owszem są marki które nie wzbudzają żadnych emocji. Takie Daewoo, Kia, Łada,
Pogromcy Duchów i ich Cadillac Meteor, 1959
Dacia, QQ, Geely, Brillance, współczesne Fiat-y, Renault, Peugeoty, Citroeny, VW, Ople to tylko środki komunikacji indywidualnej, służące sprawnemu przemieszczaniu się z punktu A do bunktu B. Nikt się nad nimi nie rozczula, bo i niema nad czym. Taka jest większość współczesnych samochodów. Nudna do granic wytrzymałości i podobna do siebie.
Bogdan Łazuka i
Nie lubię poniedziałku – Triumph Spitfire
Co innego Alfa Romeo, Volvo, Mercedes, BMW, SAAB, Citroen, samochody amerykańskie i te zabytkowe. Te które przetrwały wiele lat eksploatacji, wielu zaniedbań a nawet wielu lat garażowania w krzakach. To one budzą wielkie emocje.
Nóż w Wodzie, Leon Niemczyk i Peugeot 403
Jest jeszcze jedna kategoria samochodów z duszą i historią. To samochody które zostały gwiazdami filmowymi. Często były to modyfikacje pojazdów seryjnych. Bywały też pojazdy tworzone od podstaw, specjalnie do przypisanej im roli.
Baza Ludzi Umarłych i GMC CCKW, oraz Federal.
Latający Citroen ID 19 Phantomasa z 1955 roku.
Chcę Wam przypomnienie kilka takich samochodów - aktorów.
Samochód na bazie VW Schwimmwagena jako pojazd słynnego Pana Samochodzika z filmu "Pan Samochodzik i Templariusze" z 1972 roku.. Na fot. Stanisław Mikulski i Grażyna Marzec.
Pan Samochodzik i Templariusze 1972 rok.
Samochód Pana Samochodzika z 1965 roku. Też zbudowany na bazie VW 166. Silnik miał podobno od Ferriari 410 Superamerica.
W rolach głównych Janusz Machulski i Joanna Jędryka
Tu jeszcze jeden pojazd Pana Samochodzika - tym razem budowano w o LPT.
A to futurystyczny pojazd z filmu Pan Samochodzik i Praskie Tajemnice z 1989 roku. Jako Pan Samochodzik wystąpił Marek Wysocki. A samochód? Niestety nie udało mi się ustalić jaka była baza do zbudowania tego samochodu.
W innym polskim serialu jedną z głównych ról zagrał Polski Fiat 125p. To żółta taksówka z numerem bocznym 1313. Serial to ZMIENNICY z Ewą Błaszczyk i Mieczysławem Hryniewiczem.
Niedawno przypomniałem też polsko - niemiecki film "Milcząca Gwiazda" i występujący tam samochód Horch P2. W roli drugoplanowej wystąpił też STAR 21.
Teraz coś zza oceanu czyli słynna trylogia "Powrót do przyszłości" czyli De Lorean 12
Swoje dziwne samochody miał również niejaki Batman.
James Bond czyli Agent 007 jeździł głównie samochodami Aston Martin.
Jęździł też a nawet pływał też Lotusem Esprit czy Triuphem Stag 3000 czy Renault 11 a także Sunbeam Alpine Series II.
.
A bywało że podróżował 1957 Chevroletem Bel Air convertible.
W polskim serialu "Znaki Szczególne" główny bohater inż. Zawada grany przez Bronisława Cieślaka jeździ Zastavą 750 a w kryminalnym "07 zgłoś się" jako porucznik Borewicz ma do dyspozycji najpierw brązowego Polskiego Fiata 125p a następnie Poloneza zwanego od tej pory "BOREWICZ-em".
W czechosłowackim serialu "Zena za pultem" główny bohater jeździ Skodą S100
a w "SANITKA" mamy cały przegląd sanitarek używanych w CSRS".
W komedii "Piekło niebo" morderca babci jeździ Velorexem i Fordem Zephyrem
Pan Nalberczak w tym filmie powozi Jelczem 043. W komedii "Kochajmy Syrenki" Bogdan Łazuka i Jerzy Fedorowicz kupują Syrenę z silnikiem od Mercedesa.
Za oceanem zaś Miami Vice jeździli Ferrari Dytona
a Święty Volvo 1800 coupe
W kinowym przeboju "Mistrz Kierownicy Ucieka" Burt Reynolds w Pontiaku TransAm
obstawia Kenworta W9000 prowadzonego przez Jerry Reeda.
Był jeszcze piękny prototyp ŻUBRA którym w filmie "Późne Popołudnie" jeździł Franciszek Pieczka.
Nie sposób wyobrazić sobie dziś film bez samochodu. No chyba że będzie to kolejna edycja bitwy pod Grunwaldem, Potopu czy też film o Vikingach, odkryciu Ameryki przez Kolumba - generalnie film opowiadający historię do 2-giej połowy XIX w. Wtedy to zaczęła się era kół napędzanych silnikiem spalinowym a nie napędem owsianym.
Oglądając filmy warto się czasem zastanowić nad ich rolą i przemianami który były poddane. Pomyślmy też o wpływie jaki miała ta filmowa rola na życie powszednie modelu.
To auto też pewnie poznajecie. Oczywiście to aktor z filmów Kochany chrabąszcz, Garbi znowu w trasie, Chrabąszcz jedzie do Monte Carlo, Garbi – Super bryka
A to jest GAZ 51. Najpopularniejsza gwiazda filmowa na kołach w ZSRR.
JEŚLI
POSZUKUJECIE INFORMACJI O KONKRETNYM MODELU SAMOCHODU ZAPRASZAM DO
BIBLIOTEKI MĘSKIEGO BIGOSU. SĄ TAM LINKI DO WSZYSTKICH OPUBLIKOWANYCH
FELIETONÓW A TAKŻE INFO O PLANOWANYCH W NAJBLIŻSZEJ PRZYSZŁOŚCI. JEŚLI
NIE ZNALEŹLIŚCIE INTERESUJĄCEGO WAS MODELU TO PROSZĘ NAPISZCIE DO MNIE A
JA POSTARAM SIĘ SPEŁNIĆ WASZE ŻYCZENIE. W BIBLIOTECE ZNAJDZIECIE TEŻ
LINKI O TEMATYCE INNEJ NIŻ MOTORYZACJA. ZDROWIE, PODRÓŻE, DOBRA KUCHNIA
TO TYLKO KILKA Z NICH. ZAPRASZAM
https://meskibigos.blogspot.com/2022/05/biblioteka-meskiego-bigosu.html
Szanowni czytelnicy.
Wiele moich postów nie jest promowanych na Facebooku. Zainteresowanych zachęcam do poszukiwania interesujących ich tematów tu https://meskibigos.blogspot.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz