Translate

sobota, 24 grudnia 2022

#372 - VAZ 1801 PONY

 VAZ-1801 Pony 3d art  

1979 Lada 1801 Pony Concept

Lata 70-te XXw. To czas bardzo wówczas modnych zabawowych wówczas samochodów typu buggy. Wiele małych firm tworzyło takie projekty, wykorzystująch seryjne podzespoły. Otwarta karoseria, zbudowana z włókna szklanego z umiejętnie wbudowanymi zawieszeniem i napędem miała dawać maksimum radości z jeżdżenia po plaży ale też umożliwiała poruszanie się po drogach publicznych. Najczęściej wykorzystywano podzespoły VW 1300.


Używano też elementów brytyjskiego samochodu Mini Moke. Ten ostatni sam odniósł duży sukces jako beach car.
Mini Moke - Wikipedia Kilka dużych firm również uruchomiło produkcję takich samochodów.  W obozie za żelazną kurtyną była Skoda. Škoda Kirby Buggy, 1972 [Auta5P ID:14530 EN] 

Skoda Kirby Buggy

Drugim ciekawym pomysłem było pojawienie się na rynku elektrycznych samochodzików, które z powodzeniem woziły golfistów po polach golfowych. Odpowiednio wyposażone dawały również możliwość poruszania się po drogach publicznych. Były też doskonałym polem do badań nad napędem elektrycznym.

Niewątpliwie w tej dziedzinie jednym największych liderów była i jest polska firma MELEX a jej pojazdy od prawie 50 lat jeżdżą po całym świecie. MELEX 663 6 osobowy gotowy do sezonu - Opinie i ceny na Ceneo.pl 

Melex 48v skrzyniowy ideał!!! - Opinie i ceny na Ceneo.pl 


Znaleźli się też tacy którzy próbowali połączyć obie te koncepcje. Do nadwozia buggy włożyć napęd elektryczny.

VAZ 1801 (1979) - Old Concept Cars   


W 1979 roku VAZ wpadł na pomysł stworzenia otwartego czteroosobowego pojazdu elektrycznego do obsługi kurortów, wystaw, terenów parkowych itp. Yurij Vereshchagin opracował oryginalny projekt samochodu elektrycznego VAZ 1801 Pony „Kucyk”. Głównym projektantem został Vitalij  Baranovsky.  

 ВАЗ-1801 «Пони» – первый советский электромобиль | Серебряный Дождь

Spodziewano się, że uda się przygotować partię tych aut na olimpiadę w Moskwie. Konstruktorzy niestety nie byli do końca pewni samochodu, więc auto nie pojechało na festiwal sportowy. Konstruktorzy chcieli pozyskać know how z firmy Melex. W Polsce był to czas przełomu, buntu mas wobec władz komunistycznych więc na polskie wsparcie przy budowie Kucyka nie mogli liczyć.

W sumie wykonano tylko dwie sztuki. Później ten samochód elektryczny brał udział w wielu pokazach samochodowych. A jako eksponat i narzędzie serwisowe zawsze wzbudzał największe zainteresowanie publiczności i chęć jazdy.


VAZ 1801 (1979) - Old Concept Cars 


ВАЗ-1801 «Пони» – первый советский электромобиль | Серебряный Дождь 

Jeżeli interesuje was szczególnie jakiś model samochodu, historia konkretnej firmy motoryzacyjnej, proszę napiszcie mi o tym w komentarzach. Ja postaram się przeszukać własne zbiory oraz zbiory współpracujących ze mną przyjaciół. Przygotuję wtedy posta w którym spróbuję zaspokoić waszą ciekawość.

 Wiele moich postów nie jest promowanych na Facebooku. Zainteresowanych zachęcam do poszukiwania interesujących ich tematów tu https://meskibigos.blogspot.com/

 

Polecam też inne nasze posty: Znajdziecie tu teksty o zdrowiu, historii motoryzacji, podróżach i ciekawych miejscach a także rzeczach smacznych.


https://meskibigos.blogspot.com/2021/06/auto-story-csepel-cs-130.html 

 

 

JEŚLI POSZUKUJECIE INFORMACJI O KONKRETNYM MODELU SAMOCHODU ZAPRASZAM DO BIBLIOTEKI MĘSKIEGO BIGOSU. SĄ TAM LINKI DO WSZYSTKICH OPUBLIKOWANYCH FELIETONÓW A TAKŻE INFO O PLANOWANYCH W NAJBLIŻSZEJ PRZYSZŁOŚCI. JEŚLI NIE ZNALEŹLIŚCIE INTERESUJĄCEGO WAS MODELU TO PROSZĘ NAPISZCIE DO MNIE A JA POSTARAM SIĘ SPEŁNIĆ WASZE ŻYCZENIE.

https://meskibigos.blogspot.com/2022/05/biblioteka-meskiego-bigosu.html



BIBLIOGRAFIA

https://hum3d.com/challenges/vaz-1801-pony/

https://tdiesel.ru/pl/hit-parad-proekty-avtovaza-kotorye-ne-poshli-redkie-i-samye.html 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz