Translate

poniedziałek, 31 stycznia 2022

#261 - CSEPEL B300 '1952–54

Dotychczas o firmie Csepel napisałem tylko dwa felietony. O modelu Csepel CS 130 https://meskibigos.blogspot.com/2021/06/auto-story-csepel-cs-130.html orac D300 https://meskibigos.blogspot.com/2021/11/auto-story-csepel-d-300-d-350-d-420.html . Jak na tak zasłużoną motoryzację jak motoryzacja węgierska to trochę mało. Szczególnie jeśli porównamy ilość felietonów poświconych samochodom czechosłowackim, niemieckim czy polskim. Postaram się nadrobić te zaległości, tym bardziej że wiem iż mam wielu wiernych czytelników wśród węgierskich miłośników starej motoryzacji.

 
Dziś będzie o samochodzie CSEPEL B300.
 Csepel B300 6x6 1952 года выпуска. Фото 1. VERcity
"Prototyp pojazdu zaprojektowanego przez Instytut Rozwoju Samochodów został wykonany w 1951 roku. Produkcja serii rozpoczęła się w 1952 roku, a do 1954 wyprodukowano niewiele tych pojazdów bo jedynie750 sztuk.
 
Pojazd miał tradycyjną konstrukcję. Silnik z przodu, kabina za nim, tylna zabudowa w zależności od wersji. Mogła być skrzynia ładunkowa, płaska platforma lub zabudowa furgonowa. Montowano również dźwigi, koparki i cysterny. Zawieszenie to
 sztywne mosty, które są połączone z podwoziem amortyzowane resorami.
Napęd przekazywany na wszystkie koła można było przełączać w zależności od potrzeb. Tylne mosty posiadały zwykły dyferencjał samozamykający ZF. 
Sterowanie napędem zapewnia mechanizm elektromagnetyczny (?) lub w wersji o konstrukcji zamkniętej i dźwigu,  całkowicie mechaniczny. "




Szanowni czytelnicy.  

Jeżeli interesuje was szczególnie jakiś model samochodu, historia konkretnej firmy motoryzacyjnej, proszę napiszcie mi o tym w komentarzach. Ja postaram się przeszukać własne zbiory oraz zbiory współpracujących ze mną przyjaciół. Przygotuję wtedy posta w którym spróbuję zaspokoić waszą ciekawość.



No 3 CSEPEL 130 300 800 | Bus engine, Toy car, Automobile 


Samochód był produkowany od 1952 do 1954 roku. Głównym odbiorcą była armia węgierska i gospodarka narodowa - głównie przedsiębiorstwa budowlane i energetyczne. Mimo poszukiwań nie znalazłem nigdzie informacji o eksporcie tego modelu za granicę. Zachował się podobno jeden jeżdżący egzemplarz Csepel B300.

 

 BIBLIOGRAFIA

https://magyarjarmu.hu/autok/csepel-autok/ 

 

Szanowni czytelnicy.  

Jeżeli interesuje was szczególnie jakiś model samochodu, historia konkretnej firmy motoryzacyjnej, proszę napiszcie mi o tym w komentarzach. Ja postaram się przeszukać własne zbiory oraz zbiory współpracujących ze mną przyjaciół. Przygotuję wtedy posta w którym spróbuję zaspokoić waszą ciekawość.

Polecam też inne nasze posty: Znajdziecie tu teksty o zdrowiu, historii motoryzacji, podróżach i ciekawych miejscach a także rzeczach smacznych.


https://meskibigos.blogspot.com/2021/06/auto-story-csepel-cs-130.html

#260 - TAM PIONIR - CZESZKA W JUGOSŁAWII

 

 


Da li nas ima 1000 koji volimo autobuse - TAM pionir u Sloveniji :) |  Facebook

Praga RN / RND to czechosłowacka ciężarówka 4x2, która była produkowana w fabryce ČKD-Praga w latach 1934-1953.IMCDb.org: 1951 TAM Pionir [RN] in "Naš avto, 1962"

 Na licencji zakupionej w firmie Praga model tej ciężarówki rozpoczęto produkować w 1938 roku w fabryce „IMAD” w Belgradzie. IMAD to firma która tworzyła fundamenty pod budowę nowoczesnego przemysłu motoryzacyjnego w Serbii i Jugosławii. 

 TAM Pionir - Page

Projekt ciężarówki Praga RN powstał w 1933 roku, a rok później rozpoczęła się produkcja seryjna. Pierwotnie, samochód był przeznaczony na rynek cywilny, ale okazał się bardzo wytrzymały, więc był również używany przez wymagające siły zbrojne. I dotyczyło to nie tylko armii czechosłowackiej i jugosłowiańskiej a praktycznie wszystkich armii europejskich uczestniczących w II Wojnie Światowej. Znane są przypadki użytkowania zdobycznych egzemplarzy samochodów Praga RN i RD przez armię amerykańską i kanadyjską.Vozači motornih vozila u JNA - Page 9

Ciężarówka ta była produkowana w „ČKD-Praga” do 1953 roku, w tym czasie były one stale ulepszane w 12 seriach produkcyjnych, instalując mocniejsze silniki, stosując nowe rozwiązania techniczne, zwiększając gabaryty pojazdu, ładowność od 2,5 do 3,5 tony. Pierwsza seria praskich ciężarówek RN miała silniki benzynowe o mocy 38 KW, a ostatnia miała silnik Diesla o mocy 52 KW. 

 

IMAD

Otwarcie nowej fabryki w Rakovicy (montaż końcowy ciężarówki IMAD Praga RN-8) w 1940 roku. Zdjęcie najprawdopodobniej przedstawia dyrektora Emila Matic i oficera Jugosłowiańskich Sił Powietrznych. 

 

W połowie lat 30. Jugosławia zainicjowała proces zakrojonego na szeroką skalę zakupu sprzętu i broni z Czechosłowacji w celu modernizacji swoich sił zbrojnych, jednak w związku z wkroczeniem Niemców do tego kraju umowa ta została tylko częściowo zrealizowana. Na XVIII posiedzeniu Rady Obrony Narodowej w dniu 31 grudnia 1937 r. zgodnie z potrzebami obronności podjęto decyzję o uruchomieniu krajowej produkcji samochodów ciężarowych.  

Zadanie zostało powierzone firmie "Industrije motora - akcionarsko drustvo" (IMAD) z Rakovicy, która produkowała już silniki lotnicze. Wcześniej, w 1936 r., państwo wykupiło większościowy pakiet akcji od właścicieli ziemskich i przemysłowców, braci Dundjerskich, po czym powołano nowy Zarząd, gotowy do dysponowania kapitałem państwowym. Dyrektorem został inżynier mechanik Emil Matić, a jego najbliższymi współpracownikami byli inżynierowie Slobodan Dobrosavljević, Milenko Predragović, Stevan Šujica, Julija Klimer, Ivan Rukavina i inni. 

W zakładach IMAD, oprócz istniejącej hali do produkcji silników lotniczych, w latach 1939 i 1940 wybudowano nową halę do produkcji silników samochodowych i ciężarówek. Nowy zakład został uroczyście otwarty 24 października 1940 r. o kubaturze 10 000 m2 i zdolności produkcyjnej 3000 samochodów ciężarowych rocznie. Zakupiono licencję na praską ciężarówkę RN-8 ze zwykłym czterosuwowym, 6-cylindrowym silnikiem benzynowym, chłodzonym wodą, o mocy 70 KM, z zaworami bocznymi. Jednocześnie z rozpoczęciem prac Rada zatwierdziła umowę na realizację  zamówienia 600 ciężarówek z Dowództwa Sił Powietrznych Armii. 

 IMCDb.org: Praga RN in "The Plot to Kill Hitler, 1990" 


Kierownictwo IMAD wybrało doskonały model samochodu ciężarowego, który oprócz przeznaczenia wojskowego do przewozu ludzi i materiałów planował oferować w wersjach na rynek cywilny, dla gospodarki, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego Można było również wykorzystywać istniejący samochód ciężarowy jako platformę do produkcji autobusów.

 Urodziny Stara 20, marki TAM z Jugosławii i fabryki Actrosów - transportowe  rocznice - 40ton 

 Robotnicy podczas produkcji pionierskiej ciężarówki IMR (Praga RN-13) w 1947 roku.Wiadomości i zdjęcia tych pracowników zostały opublikowane przez Associated Press 25 sierpnia 1947 r. aso.pl - osprzęt żurawi, części zamienne Tatra, Praga, ČKD, żuraw REX 20. -  Praga RND oraz RN - lekka ciężarówka i autobus

Pierwsze ilości samochodów dotarły w częściach, a montaż został przeprowadzony był w IMAD. Zgodnie z planem produkcji importowane części musiały być stopniowo zastępowane rodzimymi. Oprócz IMAD do biznesu weszły firmy z Jasenic. D. od Smederevskiej Palanki  i Jučenolik z Zenicy. TAM Pionir - Page

Pierwsze 150 ciężarówek zmontowano w fabryce silników lotniczych, a następnie produkcję przeniesiono do nowej hali, gdzie do 6 kwietnia 1941 r. zbudowano kolejne 100 ciężarówek. W tym samym czasie w 1940 roku w VTZ w Kragujevacu (obecnie ZASTAVA) zmontowano 250 ciężarówek Chevroleta z silnikiem benzynowym.  

Po wyzwoleniu Belgradu, w listopadzie 1944 roku, fabrykę IMAD przejęła Armia Czerwona na czele z majorem Jedikiną, która wznowiła produkcję silników samochodowych, tym razem na części zamienne do ZIS i GAZ, ale także remontowanych silników samolotów radzieckich M. -105 i AM-38. TAM - Praga / Pionir - Muzej ŽeravicaTam pionir Amazing Photo on OpenISO.ORG - Collection of Cars. Tam pionir  download wallpapers.

Po wojnie nowe kierownictwo fabryki (które nastało po odzyskaniu fabryki z rąk radzieckich) ponownie nawiązało kontakt z czechosłowacką firmą Praga, po czym uzyskano dodatkową dokumentację dla ciężarówki RN-13 o ładowności 3,5 tony pod nową nazwą Pionir. Prototyp tej ciężarówki powstał 20 października 1946 r., a 5 nowych pionierskich ciężarówek wzięło udział w praktycznym teście latem 1947 r. i jeździło po całym kraju. Do końca 1947 roku wyprodukowano 122  ciężarówki Pionir RN-13. W następnym roku liczba wyprodukowanych samochodów ciężarowych wzrosła do 296. W 1949 r. do 318, a w 1950 r. łącznie wyprodukowano 422 ciężarówki.  

 Praga RN-8 | IMR |kamion | rakovica | Poljoinfo wiki

 TAM  

Wcześniej kierownictwo państwowe podjęło decyzję o przeniesieniu produkcji ciężarówek do założonej w latach 1941/42 fabryki części lotniczych w Mariborze w Słowenii Ludowej. lat w III Rzeszy. Fabryka została przemianowana 31 grudnia 1946 roku na TAM - Tovarna avtomobilov Maribor, a w następnym roku wyprodukowano 27 ciężarówek TAM PIONIR RN-13. W latach 1948 i 1949 wyprodukowano 288 ciężarówek, a w 1950 446. Produkcja w obu fabrykach została wstrzymana w 1950 roku, kiedy IMR przekazał narzędzia i maszyny do Mariboru. Produkcja Pionierów w TAM trwała do 1959 roku. Do tego czasu do klientów dostarczono łącznie 17 416 pojazdów.

 IMCDb.org: TAM Pionir PB-56 in "Kad budem mrtav i beo, 1967" 

TAM PIONIR PB 56

Nowymi produktami TAM były modele ciężarówek TAM 4500 i TAM 5000. To one zastąpiły Pionir. Niedługo będziecie mogli o nich poczytać na łamach mojego bloga. Ostatnie dwie pionierskie ciężarówki TAM zostały wyłączone z inwentarza Armii Jugosłowiańskiej z 1972 roku.


 

 Ceremonia z okazji wystawienia 10-tysięcznego pioniera w TAM, 9 marca 1957. W lewym górnym rogu widoczny jest wykres produktywności.TAM - Praga / Pionir - Museum Žeravica GASILSKI AVTOMOBIL TAM PIONIR • TMS - Tehniški muzej Slovenije


    

Tam Pionir #0704  Praga RN fire engine | Thomas T. | FlickrSúbor:Praga RN DV TMB 2012 01.jpg – Wikipédia

  

  

  Radmila Jovanović (po lewej) i Danica Lađevac (po prawej) sprawdzają silnik na linii montażowej. Wiadomości i zdjęcia tych pracowników zostały opublikowane przez Associated Press 25 sierpnia 1947 r.

TAM Pionir | Praga RN Bus - YouTube

#259 - HORCH P2S1 SCHWIMMWAGEN

 ZAPOMNIANE POJAZDY NRD / THE FORGOTTEN VEHICLES OF THE GDR / VERGESSENE FAHRZEUGE DER DDR / ЗАБЫТЫЕ АВТОМОБИЛИ ГДР 

 


 

Już przed 1939 rokiem w armiach wielu krajów dostrzegano korzyści płynące z posiadania na wyposażeniu armii, pojazdów zdolnych do pokonywania przeszkód wodnych. Nie tylko zdolnych do brodzenia po dnie, co jest raczej proste do zrealizowania, ale zdolnych do samodzielnego pływania. Wymaga to jednak wysokiej kultury technicznej i to nie tylko przy projektowaniu, produkcji ale przede wszystkim przy eksploatacji takich pojazdów.


Kilka takich konstrukcji pojawiło się w czasie wojny. Udowodniły one swoją ogromną przydatność. Były to :

VW SCHWIMMWAGEN TYP 166 



Szanowni czytelnicy.  

Jeżeli interesuje was szczególnie jakiś model samochodu, historia konkretnej firmy motoryzacyjnej, proszę napiszcie mi o tym w komentarzach. Ja postaram się przeszukać własne zbiory oraz zbiory współpracujących ze mną przyjaciół. Przygotuję wtedy posta w którym spróbuję zaspokoić waszą ciekawość.


Inną małą niemiecką amfibią był TRIPPEL SG6 o którym pisałem a felietonie w grudniu 2021 roku.
Jeśli ktoś nie czytał to zapraszam tu. https://meskibigos.blogspot.com/2021/12/ii-wojna-swiatowa-na-koacg-trippel-sg6.html 

Również alianci mieli swoje amfibie np. angielski  Amphibian, 5-ton, 8×8, GS Terrapin Mk. 2 produkowany przez firmę Thornycroft w Basingstoke.

 Amfibia Terrapin Mk. 2 Własne konstrukcje pojazdów pływający miały też Włochy i Japonia.

Armie alianckie powszechnie używały też amerykańskich amfibii FORD GPA Ilustracja  

i DUKW 353. Rosjanie mieli swoje GAZ 46 MAW.

 Ilustracja oraz kopię DUKW czyli BAW.

 

Po zakończeniu II Wojny Światowej wiele firm, wykorzystując wojenne doświadczenia dalej prowadziło prace nad budową takich pojazdów. 

Pisałem już o czechosłowackiej konstrukcji SKODA MOZ 2. https://meskibigos.blogspot.com/2021/11/auto-story-skoda-moz-2.html

Również NRD zbudowano samochód HORCH P2 SCHWIMMWAGEN w ilości 17 sztuk. Był on pochodną bardzo udanej rodziny samochodów terenowych P2 i P3 bazujących na wojennych doświadczeniach armii niemieckiej. Niestety narzucenie armiom Układu Warszawskiego wyposażenia i uzbrojenia pochodzącego z ZSRR sprawiło że zakłady w Niemczech zmuszone były zaniechać produkcji. Powstało 17 sztuk tych pojazdów. Ile zachowało się do naszych czasów? Nie wiem. 

Można je spotkać na spotkaniach miłośników militariów i starych samochodów w Niemczech. Są tam prawdziwą atrakcją właśnie przez swoją rzadkość.


 Polecam też inne artykuły na moim blogu:

https://meskibigos.blogspot.com/2021/06/auto-story-praga-s5t.html

https://meskibigos.blogspot.com/2021/06/auto-story-zubr-a80.html 

https://meskibigos.blogspot.com/2021/06/auto-story-tatra-805.html 

https://meskibigos.blogspot.com/2021/06/auto-story-samochody-z-krainy-roz.html 

https://meskibigos.blogspot.com/2021/06/auto-story-gaz-63-4x4-wiecznie-zywy.html 

https://meskibigos.blogspot.com/2021/06/madara-panna-do-ciezkiej-pracy-miss-pro.html 

https://meskibigos.blogspot.com/2021/05/auto-story-horch-h3a-ifa-h3a.html

  


 


piątek, 28 stycznia 2022

#258 - ALBANIA / SPOJRZENIE W PRZESZŁOŚĆ

 Na łamach "Męskiego Bigosu" przeważająca większość felietonów opisuje historię motoryzacji dawnych europejskich krajów socjalistycznych. Dla starszych czytelników to rzut okiem w czasy ich własnej młodości a dla młodszych lekcja historii. Opisywane tu konstrukcje i wydarzenia towarzyszące ich powstawaniu często bardzo różnią się od tego czym raczy nam zaśmiecać głowy rządowa tuba propagandowa że o różnych dewiantach chcących zmieniać historię nie wspomnę. 


Pisałem już o motoryzacji w dawnym NRD, w Czechosłowacji, na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii, Związku Radzieckim, w Jugosławii, w Chinach i na Kubie. Popełniłem felietony o epizodach motoryzacyjnych w Turcji i Nowej Zelandii związanych z firmą Skoda. Nie mogło oczywiście zabraknąć felietonów o motoryzacji z PRL-u. Ponadto było trochę opowieści kulinarnych i turystycznych. Nowy cykl "Samochody i ludzie" też chyba cieszy się poczytnością. 

Dziś chcę was zaprosić do Albanii. Albanii z okresu gdy była najbardziej zamkniętym krajem europejskim, rządzonym przez dyktatora Envera Hodżę.


 

Rozwój przemysłu motoryzacyjnego w tzw. krajach socjalistycznych nie odbywał się bez pomocy (czyt. permanentnej kontroli) ZSRR. Należały do nich KRLD, Chiny, Kuba, Bułgaria, Rumunia i Polska.  Wyjątkiem była Jugosławia, Czechosłowacja i NRD. Te kraje były raczej dojną krową dla radzieckiego MOTOPROMU. Innym wyjątkiem była Albania. Reżim Envera Hodży, z powodu nieporozumień w ocenie roli Józefa Stalina, na początku lat 60-tych doprowadził ten kraj do samoizolacji. Współpraca kontynuowana była tylko z komunistycznymi Chinami i Rumunią, skąd kraj ten importował wiele surowców. W latach 70-tych rozpoczął się handel z Czechosłowacją oraz na niewielką skalę z Polską i NRD.



O tym jak bardzo izolowany o zewnętrznych wpływów był ten kraj dobitnie świadczą relacje Petera Haseldina z jego wycieczki do Albanii w 1986 roku. Ten brytyjski podróżnik oraz miłośnik tramwajów i trolejbusów przywiózł z Albanii sporo zdjęć i opowieści które później opublikował.



Kiedy brytyjskie biuro podróży rozpoczęło wycieczki do Albanii, Peter skorzystał z okazji na początku listopada 1986 roku. 

Shkodra A6 [706 RTO]  

 

Najpierw był lot JAT Jugosłowiańskich Linii Lotniczych do Belgradu. Potem kolejny samolot do Titogradu (obecnie Podgorica, Czarnogóra). I dopiero stamtąd autobus którym dojechał do granicy z Albanią. Jak wspomina Peter, granicę przekraczano na piechotę: „Musieliśmy przejść przez płytką kałużę środka dezynfekującego, żeby policja upewniła się, że nie przywieźliśmy do kraju żadnego jugosłowiańskiego błota! Wszystkie książki i gazety zostały skonfiskowane. Również dżinsy nie były dozwolone. Dżinsy były postrzegane jako symbol upadku Zachodu. Po chwili już na granicy wsiedliśmy do albańskiego autobusu turystycznego, który obwiózł nas po całym kraju. Był przewodnik mówiący po angielsku, który pokazał nam główne atrakcje turystyczne. Był także, jakże by inaczej, ponury mężczyzna w brązowym garniturze, który mówił bardzo mało.” 

Aby zaimponować europejskim turystom, obsłużono ich autobusem FIAT-308 Cameri.

 

 

 Herb Albanii

A to krótki opis

„Na wsi konie były głównym środkiem transportu, a metody uprawy niezwykle prymitywne. Co możemy powiedzieć o miastach?  Nie było w nich prawie żadnego ruchu samochodowego, a ludzie przechodzili przez ulicę, gdzie tylko chcieli. Żywność i artykuły gospodarstwa domowego dostarczane turystom były wyjątkowo słabej jakości, nawet w porównaniu z Europą Wschodnią. Zarówno przemysł jak i rolnictwo Albanii było raczej dziwne. Na przykład próbowali uprawiać bawełnę w klimacie całkowicie nieodpowiednim do tego, w wyniku czego ręczniki hotelowe zostały wykonane z mieszanki celulozy, która dosłownie pękała w dłoniach. Peter nie znalazł tramwajów ani trolejbusów w Tiranie ani w Durres. Chociaż jeszcze w 1970 roku na zjeździe Albańskiej Partii Pracy planowano rozważyć kwestię uruchomienia produkcji trolejbusów i zorganizowania miejskiego transportu elektrycznego. Ale ile było takich planów? Jak to w komunizmie - mnóstwo. A realizacja jak zwykle. 

 

W kraju, w którym tylko w latach 30-tych było tylko 250 samochodów i droga gruntowa była uważana za dobrą drogę.  Po 1945 roku niewiele się zmieniło.

 Autobus Gaz 51, - Berat 1988. | Retro - Koleksioni Shqiptar 

GAZ 51 karosowany w Albanii jako autobus / Berat Albania

 

Początek motoryzacji, zapoczątkowany w połowie lat pięćdziesiątych, wymusił modernizację sieci drogowej. Lokalna produkcja samochodów narodziła się w Tiranie, gdzie GAZ-51 był montowany z zestawów samochodowych Gorkiego w latach 50. XX wieku.
Albanian Transport - NANJING YUEJING NJ130 Modeli kinez i GAZ-51 | Facebook 

NANJING JUEJING NJ130 / chiński klon GAZ-a 51 montowany w Albanii 

FOTOT / 'ZIS' dhe 'GAZ' shkëlqejnë në panairin e Tiranës | Gazeta DITA

Obalenie kultu jednostki Stalina w ZSRR doprowadziło do marginalizacji Albanii w bloku socjalistycznym, i zakończyło współpracę „ze starszym bratem”, znajdując nowego przyjaciela w osobie towarzysza Mao. Rozpoczęły się dostawy oraz montaż pojazdów chińskich będących klonami produktów radzieckich. 

Jiefang - licencjonowanym egzemplarzom ZIS-150, które, jak się wydaje, w ogóle nie potrzebowały dróg. Radar truck MW 1.JPG 

JEFANG CA30 czyli ZIŁ 157

 Zis 150 museum.jpg

 JEFANG CA10 czyli ZIS 150

Wśród autobusów były radzieckie ZISy, Škoda 706RO, Ikarus 620/630

O ile samochody ciężarowe czasami się spotykało to prawdziwym rarytasem było spotkanie auta osobowego. Były to polskie FSO Warszawa 223

oraz czechosłowackie Skoda 1000 MB
.

 oraz chińskie samochody Dongfeng CA71

Dongfeng CA71 display.jpg 

Wszystkie one były pojazdami rządowymi z tej racji że przeciętny Albańczyk nie mógł posiadać samochodu. Problematycznym było nawet posiadanie roweru. 

 Szanghaj SH760
 

 W latach 70-tych Albania zaczęła kupować małe ciężarówki  Barkas i Nysa. 

 


Pojawiły się też Polskie Fiaty 125p (kupiono 943 sztuki) i były to chyba najbardziej luksusowe samochody ówczesnej Albanii.
Polski Fiat 125p Lux

Trzon floty międzymiastowej reprezentowały czeskie autobusy Škoda Karosa ŠM11 i ciężarówki Škoda LIAZ.

ROBUR

ROCAR TV 1-2 

ROCAR 4-6
ROCAR TV 7-1

Dołączyły do nich rumuńskie TV i niemiecki Robur. 

Do 1987 roku było tylko 6700 km utwardzonych dróg! Długość pozostałych tras przystosowanych do ruchu samochodowego wahała się od 9000 do 15000 km. Ten rok był początkiem agonii reżimu komunistycznego – w kraju nie było pieniędzy, żywności, odzieży. Albania przegrała konkurencję handlową na morzach, a nawet Chiny zaczęły odwracać się od Albanii. Po reorganizacji i przekazaniu sieci drogowej Ministerstwu Transportu i Infrastruktury, albańska sieć drogowa wzrosła do 18 000 km, z czego 7200 km jest utwardzonych.

   PRODUKCJA SAMOCHODÓW W ALBANII.

Nawet sami Albańczycy są często zdziwieni że ktoś może się tym tematem interesować. Wszak ich bardziej interesują ich własne Mercedesy . Albania, bowiem, jest krajem o największej ilości Mercedesów przypadających na 1000 mieszkańców.

Pierwsza własna produkcja samochodów została uruchomiona w kwietniu 1962 roku w mieście Szkodra i nosiła nazwę „Państwowe Przedsiębiorstwo Naprawy Pojazdów Samochodowych” - Ndërmarrje Shtetërore e Riparimit të Automjeteve të Komunikacionit, w skrócie NSHRAK. W 1975 roku przemianowano ją na „Warsztaty Transportu Samochodowego” – Ofiçina e Automjeteve Shkodër. Tradycyjnie zakład otrzymał najwyższy tytuł – tytuł „Bohatera Socjalistycznej Pracy” – Hero i Punës Socialiste. 

Produkcja opierała się na warsztatach floty Szkoderskiej, gdzie opanowano różnorodne naprawy blacharskie autobusów, samochodów osobowych i kabin ciężarówek. Potem nastąpiła produkcja nadwozi autobusowych z drewnianą ramą na podwoziu GAZ-51, GAZ-51A i Jiefang CA10.

W 1967 r. wyprodukowano pierwszy autobus Shkodra z metalową ramą nadwozia na podwoziu Škoda 706RTO, później rozpoczęto produkcję przegubowych autobusów Shkodra A6, 

 








kabin ciągników i zabudów chłodni. 

 

W 1982 roku do programu produkcyjnego dodano koleje pasażerskie. wagony. Zgodnie z obserwacją Leonida Laszkowa, jednego z ekspertów od krajów egzotycznych, wydaje się, że wraz z rozpoczęciem produkcji powozów ograniczono obsługę autobusową, o czym świadczy całkowite zniszczenie tamtejszej floty pod koniec lat 80. i zakup czeskich samochodów. 

Szanowni czytelnicy.  

Jeżeli interesuje was szczególnie jakiś model samochodu, historia konkretnej firmy motoryzacyjnej, proszę napiszcie mi o tym w komentarzach. Ja postaram się przeszukać własne zbiory oraz zbiory współpracujących ze mną przyjaciół. Przygotuję wtedy posta w którym spróbuję zaspokoić waszą ciekawość.

 

W latach 90. przedsiębiorstwo zostało zamknięte i splądrowane, podobnie jak wiele innych albańskich fabryk epoki socjalizmu.

Swój udział miał także zakład Kombinat Autotractrove „Enver Hoxha” w Tiranie. W 1962 roku na licencji radzieckiej zbudowano tam pierwszy rosyjski silnik do traktorów. Następnie samochody zostały poddane przeglądowi. Od razu wyprodukowano kilka ciągników na wzór jugosłowiańskich FAP 1220 i Tiranё-75. Ale dopiero w 1978 roku zakład mógł rozpocząć produkcję ciągników gąsienicowych DT-54. 

 DT-54 – Wikipedia, wolna encyklopedia 

Do 1981 roku, według doniesień medialnych, wyprodukowano tylko 100 sztuk. Dokumenty Ministerstwa Komunikacji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wspominają o rozpoczęciu budowy w 1967 roku produkcji samochodów w Durres, ale nie znaleziono na to jeszcze potwierdzenia. 

 W latach 80-tych zaimportowano kilka sztuk polskich autobusów AUTOSAN H9. Rozważano możliwość ich montażu w Albanii lecz warunki stawiane przez producenta i wyjątkowo niska kultura techniczna Albańczyków sprawiły że taki kontrakt nie doszedł do skutku.


AUTOSAN H9

Jeśli chodzi o Petera Heseldine'a to dla niego wycieczka do Albanii miała nieoczekiwane zakończenie. 

 „Zakochałem się w dziewczynie z naszej angielskiej grupy i wkrótce się pobraliśmy. Od tego czasu Lynn i ja żyliśmy razem bardzo szczęśliwie. Kiedy więc w listopadzie 2016 roku nadeszła 30. rocznica naszego pierwszego spotkania, postanowiliśmy wrócić do Albanii, aby zobaczyć, jak wygląda teraz. Co za różnica! Albania jest obecnie nowoczesnym krajem bałkańskim z korkami, a autobusy są takie same jak w każdej części Europy. Wiele używanych jest sprowadzanych z takich krajów jak Niemcy czy Turcja. Nie było to już tak interesujące, jak w 1986 roku, że nawet nie zrobiłem im zdjęć”.

 

Автобус в Тиране, 1992 год, Албания

Autobus SHKODRA A6 Made in Albania
Berat Transport Publiczny lata 80
 
 
 

Szanowni czytelnicy.  

Jeżeli interesuje was szczególnie jakiś model samochodu, historia konkretnej firmy motoryzacyjnej, proszę napiszcie mi o tym w komentarzach. Ja postaram się przeszukać własne zbiory oraz zbiory współpracujących ze mną przyjaciół. Przygotuję wtedy posta w którym spróbuję zaspokoić waszą ciekawość.

Polecam też inne nasze posty: Znajdziecie tu teksty o zdrowiu, historii motoryzacji, podróżach i ciekawych miejscach a także rzeczach smacznych.


https://meskibigos.blogspot.com/2021/06/auto-story-csepel-cs-130.html
  
 
BIBLIOGRAFIA