Litostroj (pełna nazwa Titovi zavodi Litostroj) to dawny kompleks biznesowo-przemysłowy, który rozpadł się w 1991 roku.
Pozostałości niegdyś dużego przedsiębiorstwa podzieliły się i przetrwały samodzielnie przez burzliwe lata odbudowy i restrukturyzacji w latach 90. XX wieku.
Firma znajdowała się w strefie przemysłowej Šiška w Lublanie. W trakcie swojej działalności był to jeden z największych i najnowocześniejszych obiektów przemysłowych w całej SFRJ. Firma zajmowała się głównie produkcją turbin oraz innych odlewów. Wraz z fabryką Rade Končar w Zagrzebiu (generatory elektryczne) i fabryką Metalna w Mariborze wyposażył wiele dużych elektrowni wodnych w Jugosławii i na całym świecie.
Fabryka montowała również samochody. Na początku lat 70-tych, głównie samochody osobowe z francuskiej fabryki Renault. Były to modele Renault R4, R6, R8, R10.
Firma Litostroj miała ogromny wpływ na rozwój całego regiomu. W związku z pojawieniem się przemysłu w tej części miasta, sam rozwój przyspieszył. Wybudowano nowe ulice (najważniejszą Litostrojska cesta) i drogi, bloki mieszkalne na potrzeby nowych robotników (wielu z innych krajów SFRJ), nowe szkoły... Większość ludzi dziś zna tę część miasta jako Litostroj.
W przedsiębiorstwie powstała Przemysłowa Szkoła Obróbki Metali Litostroj, dzisiejsze Liceum Zawodów Technicznych Šiška. Okres restrukturyzacji - holding Litostroj Po załamaniu się starego systemu biznesowego w 1991 r. przekształciła się spółka holdingowa Litostroj, na podstawie której powstały kolejne spółki, które podzielono według następujących programów: Litostroy EI - Firma produkująca urządzenia energetyczne i przemysłowe d.o.o. (1991 - 2003) Litostroj - Produkcja i serwis techniczny - Litostroj-pts Litostroj Wirniki do turbin.
W 2003 roku firma, która kontynuuje tradycję Litostroj w energetyce, Litostroj E.I. przejmuje spółkę Cimos należącą do firmy Koper i zmienia jej nazwę na Litostroj Power i włącza ją do swoich spółek zależnych z Grupą Cimos.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz